Zbigniew Ziobro to trzecia część układanki zwanej Zjednoczoną Prawicą. Dwie poprzednie to oczywiście Jarosław Kaczyński i Jarosław Gowin. Do tej pory nie mówiono wiele o roli ministra sprawiedliwości w konflikcie dwóch Jarosławów. Okazuje się, że na sam koniec Ziobro próbował namieszać i wypchnąć Gowina z koalicji.
Zbigniew Ziobro szefuje Solidarnej Polska, która jest częścią obozu rządowego. Ponadto jest ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym.
Porozumienie Gowina z Kaczyńskim
Wybory prezydenckie jednak nie odbywają się dzisiaj. Jarosław Kaczyński razem z Jarosławem Gowinem doszli do porozumienia i ogłosili na wspólnej konferencji prasowej jak będzie wyglądać to prawnie w środę.
Wybory prezydenckie miały się odbyć 10 maja, taki termin został wskazany zgodnie z Konstytucją przez marszałek sejmu Elżbietę Witek. Prawo i Sprawiedliwość chciało przeprowadzić elekcję zgodnie z terminem w formie korespondencyjnej. Na to nie godzili się jednak politycy związani z Jarosławem Gowinem. Ostatecznie dogadali się z Jarosławem Kaczyńskim nad nowym rozwiązaniem.
W tym czasie Zbigniew Ziobro próbował wykorzystać tę sytuację, żeby zmienić skład koalicji. Od dawna mówi się, że Jarosław Gowin nie odpowiada mu w obozie rządzącym i jego sprzeciw wobec wyborów korespondencyjnych miał w tym pomóc.
Zbigniew Ziobro doradzał Kaczyńskiemu
Wwedług nieoficjalnych informacji, Zbigniew Ziobro próbował doprowadzić do zerwania koalicji z Porozumieniem Gowina. Tak twierdzi m.in. dziennikarz Onetu Andrzej Stankiewicz.
Prezes PiS Jarosław Kaczyński poważnie rozważał zerwanie porozumienia z Jarosławem Gowinem i przeprowadzenie korespondencyjnych wyborów prezydenckich za dwa tygodnie. Kaczyńskiego do starcia z Gowinem popychał Zbigniew Ziobro. Według naszych informacji, Ziobro przekonywał, że w razie usunięcia Gowina i jego ludzi z koalicji jest w stanie zapełnić tę lukę, przyciągając do swej partii nowych posłów, głównie z Konfederacji.
Taki scenariusz wydał się prawdopodobny, ale wątpliwości budzi stwierdzenie, że Ziobro przekonałby do zmiany barw kilku posłów Konfederacji. Politycy tej partii twierdzą, że nikt nie zamierza od nich odchodzić.
Z partii Gowina w tym momencie w sejmie zasiada 18 posłów, część z nich jest chętna przejść do PiS. Według nieoficjalnych informacji Gowinowi lojalnych jest przynajmniej 7 parlamentarzystów. Gdyby odszedł z nim z koalicji, PiS straciłby większość w sejmie i pojawiłoby się widmo nowym wyborów parlamentarnych.
Prezes PiS udzielił wywiadu, w którym wprost mówi, że konflikt w koalicji został zażegnany. Koalicja Zjednoczonej Prawicy ma trwać dalej.
Poseł Konfederacji pojawił się na proteście. Pomagał protestującym, których chcieli aresztować policjanci.
Taki termin wyjawiła wicepremier. Czy już za niecałe dwa miesiące wybierzemy prezydenta?
Podziel się:
Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj nas w Google News.