Widal.plPolitykaDziałania wojenne na Ukrainie nabierają rozpędu! Oto nowe informacje

Działania wojenne na Ukrainie nabierają rozpędu! Oto nowe informacje

Działania wojenne na Ukrainie nabierają rozpędu! Oto nowe informacje
Foto: Apetrov09703, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Działania wojenne na Ukrainie, ważne decyzje przy ONZ oraz prześladowania nauczycieli na wschód od Charkowa. Sprawdź najważniejsze informacje o Ukrainie z dzisiaj.

ICAO nie chce mieć nic wspólnego z Rosją

Rosja nie została ponownie wybrana do Rady Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO) przy Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) w związku z agresją kraju na Ukrainę.

Wybory do Rady odbywają się w trzech etapach. Najpierw wybiera się dziesięć najważniejszych krajów dla lotnictwa światowego. W tym roku były to Australia, Brazylia, Kanada, Chiny, Francja, Niemcy, Włochy, Japonia, USA i Wielka Brytania. Wcześniej w skład Rady wchodziła także Rosja. W drugim etapie wybiera się państwa, które nie znalazły się na pierwszej liście, ale mimo to mają duże znaczenie dla światowego lotnictwa i nawigacji. Trzeci etap głosowania polega na uwzględnieniu wszystkich kontynentów i stref geograficznych. Celem jest to, aby posiadały reprezentację w równym stopniu. Rosja nie zdobyła wystarczającej liczby głosów, aby pozostać częścią Rady Zarządzającej ICAO, w której skład wchodzi 36 państw.

Oskarżenie Kadyrowa – „Wszystko byłoby dobrze, gdyby nie było tak źle”

Ramzan Kadyrow oskarżył Aleksandra Lapina (dowódcę wojskowego Federacji Rosyjskiej) o niekompetencję i wezwał do użycia taktycznej broni jądrowej. W swoim poście nazywa Ukraińców faszystami i satanistami, a Ukrainę „naszym terytorium”. Powiedział też, że gdyby decyzja należała do niego, wysłałby Lapina, by zmył wstyd krwią. Aleksandr Lapin pełni funkcję dowódcy Centralnego Okręgu Wojskowego od 22 listopada 2017 roku. Prezydent Rosji Władimir Putin przyznał mu w lipcu tytuł Bohatera Rosji.

USA odnotowało sukces Sił Zbrojnych Ukrainy pod Łymanem 

Minister obrony USA Lloyd Austin w sobotę odnotował działania Sił Zbrojnych Ukrainy w okolicach miasta Łyman. Jego zdaniem powrót Łyman pod kontrolę Ukrainy to duży sukces. „To zdecydowanie ważne. Jesteśmy bardzo zainspirowani tym, co widzimy teraz” – powiedział Lloyd Austin dziennikarzom podczas konferencji prasowej w Hawajach. Utrata Łymanu stwarza poważne problemy dla rosyjskiego wojska. Działania wojenne Rosji opierały się na węźle logistycznym i transportowym w mieście Łyman. Rosja używała ich do zadań na północy regionu Doniecka. Odzyskanie Łymana to największe zwycięstwo Ukrainy od czasu błyskawicznej kontrofensywy w północno-wschodnim części obwodu charkowskiego w zeszłym miesiącu.

Prześladowania ukraińskich nauczycieli 

Na terenach na wschód od Charkowa regularnie odbywała się rusyfikacja ukraińskich uczniów. Polegało ono na niszczeniu ukraińskich flag, symboli narodowych, portretów zasłużonych dla państwa postaci. Liliya Sirous, dyrektorka jednej ze szkół, dostała polecenie zniszczenia tysięcy ukraińskich podręczników. Miała je zastąpić tymi, które napisane są w języku rosyjskim i uczą ocenzurowanej historii i kultury Rosji. Lilia Sirous jednak ukryła ukraińskie podręczniki. Nauczycielka Inna Mandryka, która również dostała polecenie nauczania po ukraińsku, stworzyła program lekcji online, którym, jeśli tylko działa internet, dzieli się z pedagogami mieszkającymi w całym kraju. Obie nauczycielki otrzymują groźby z powodu swoich działań. Dyrektorka Liliya Tina, która odmówiła przekształcenia szkoły w rosyjską, została zatrzymana, kiedy próbowała uciec z Charkowa. Nałożono jej na głowę torbę, pobito i przez pięć dni trzymano w odosobnieniu, a także grożono jej śmiercią.

Więcej informacji o Ukrainie i działaniach wojennych znajdziesz na Instagramie Symvol Media.