Widal.plPolitykaWybory prezydenckie 2020 na przełomie czerwca i lipca? Wicepremier wyjawia

Wybory prezydenckie 2020 na przełomie czerwca i lipca? Wicepremier wyjawia

Wybory prezydenckie 2020 to gorący temat w polskiej polityce. Już wiemy, że nie odbędą się 10 maja. Jarosław Kaczyński razem z Jarosławem Gowinem doszli do porozumienia i ogłosili na wspólnej konferencji prasowej jak będzie wyglądać to prawnie. Jedno jest pewne, w ten weekend do urn nie pójdziemy.

Wybory prezydenckie miały się odbyć 10 maja. Prawo i Sprawiedliwość chciało przeprowadzić elekcję zgodnie z terminem w formie korespondencyjnej. Na to nie godzili się jednak politycy związani z Jarosławem Gowinem. Ostatecznie dogadali się z Jarosławem Kaczyńskim nad nowym rozwiązaniem.

Kiedy odbędą się wybory?

Nowe wybory prezydenckie 2020 mają odbyć się z zachowaniem praw nabytych zarejestrowanych kandydatów. Oznacza to, że ci kandydaci, którzy zebrali wymagane 100 tys. podpisów i zarejestrowali swój komitet wyborczy nie będą musieli od nowa zbierać podpisów. W ten sposób PiS chce utrudnić ewentualną możliwość zmiany kandydata, jeśli któraś z partii podjęłaby taką decyzję.

Pierwszy nieoficjalnym termin krążący w mediach to 12 lipca. Tak przynajmniej udało się dowiedzieć Onetowi.Wszystko tak naprawdę teraz zależy od Państwowej Komisji Wyborczej i Sądu Najwyższy. Od szybkości ich decyzji zależy jak szybko pójdziemy do urn. Więcej na temat termin wypowiedziała się wicepremier Jadwiga Emilewicz.

Wicepremier wyjawia

Jadwiga Emilewicz została zapytana o prawdopodobny termin wyborów w rozmowie z telewizją TVN24.

Wiemy, że głosowanie w niedzielę się nie odbędzie i wiemy także – na podstawie głosów ekspertów, byłych szefów PKW – że w tej sytuacji PKW zapewne ogłosi zerowy wynik wyborów, stwierdzi, że nikt nie został wybrany i zapewne skieruje wniosek do Sądu Najwyższego.

Przekonywała, że wybory nie odbywają się dlatego, że samorządy odmówiły przeprowadzenia wyborów w trybie konwencjonalnym przy urnach, na propozycję wyborów korespondencyjnych nie odpowiedział Senat, a opozycja nie przyjęła propozycji wydłużenia kadencji prezydenta o 2 lata.

Wydaje się, że wybory odbędą się na przełomie czerwca i lipca

– wyjawiła Emilewicz.

Czy cisza wyborcza będzie obowiązywać?

Od wczoraj krąży opinia, że cisza wyborcza powinna zgodnie z prawem obowiązywać w ten weekend. PKW postanowiło wyjaśnić tę kwestię.

Jak wygląda sytuacja z koronawirusem w Polsce?

Wciąż bez zmian. Podano kolejne przypadki zakażeń i poinformowano o śmierci 57-latka.

Mike Tyson wróci do boksu?

Wiele wskazuje na to, że tak. Otrzymał ofertę za bagatela 20 milionów dolarów.