Widal.plPolitykaRekordowa frekwencja w wyborach! Polacy masowo poszli do urn!

Rekordowa frekwencja w wyborach! Polacy masowo poszli do urn!

To najprawdopodobniej będzie rekordowa frekwencja w wyborach prezydenckich w historii naszego kraju! Do godziny 17:00 do urn wyborczych poszło prawie tyle samo obywateli, co w całych wyborach prezydenckich w roku 2015!

Polacy tym samym masowo poszli do urn wyborczych, by oddać swój głos w wolnych, demokratycznych i równych wyborach prezydenckich!

Rekordowa frekwencja w wyborach!

Na konferencji prasowej przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak przekazał informację, że frekwencja na godzinę 17:00 wyniosła 47,89 proc. W wyborach w 2015 r. frekwencja o tej porze wynosiła 34,41 proc., a zakończyła się z ostateczną frekwencją wynoszącą 48,96 proc.

Oznacza to, że wynik ten zostanie na pewno poprawiony, a Polacy uczestniczyli w wyborach najchętniej w historii!

Na ten moment najwyższa frekwencja występuje w województwie mazowieckim i wynosi 51,17 proc. Na drugim miejscu znajduje się województwo małopolskie z 50,27-procentową frekwencją, a na trzecim miejscu jest województwo podkarpackie z frekwencją w wysokości 49,19 proc.

Najniższa frekwencja występuje w województwach opolskim – 42,32 proc., warmińsko-mazurskim – 43,06 proc. i kujawsko-pomorskie 45,51 proc.

Na ten moment w wyborach prezydenckich zagłosowało 14 166 725 Polaków. Uprawnionych do głosowania są 29 582 843 osoby.

Także na WIDAL.PL

Cisza wyborcza przedłużona? W Słupsku był problem z otwarciem lokalu wyborczego

Czy cisza wyborcza zostanie przedłużona? W jednym z lokali wyborczych w Słupsku był bowiem problem z otwarciem na czas lokalu wyborczego. Przypominamy, że cisza wyborcza trwa do momentu zakończenia głosowania na prezydenta Polski, czyli do godziny 21:00.

Strażnicy miejscy zrywali plakaty wyborcze. Zostali zatrzymani przez policję

W Wałbrzychu doszło do kuriozalnej sytuacji, w której to strażnicy miejscy zrywali plakaty wyborcze konkretnego kandydata. Złamali oni tym samym zasady ciszy wyborczej. W związku z nieprzestrzeganiem prawa, zostali zatrzymani przez policję.

Trwa cisza wyborcza. Czego nie można robić?

Od północy w sobotę trwa cisza wyborcza. Polacy szykują się do jutrzejszych wyborów prezydenckich, które planowo będą trwały od godz. 7:00 do 21:00. Do końca wyborów nie można agitować na rzecz kandydatów. Czego konkretnie nie można robić?