Widal.plPolitykaTrwa cisza wyborcza. Czego nie można robić?

Trwa cisza wyborcza. Czego nie można robić?

Od północy trwa cisza wyborcza. Polacy szykują się do jutrzejszych wyborów prezydenckich, które planowo będą trwały od godz. 7:00 do 21:00. Do końca wyborów nie można agitować na rzecz kandydatów. Czego konkretnie nie można robić?

Sprawa nie jest błaha, bowiem za złamanie ciszy wyborczej grozi nawet milion złotych grzywny.

Trwa cisza wyborcza. Czego nie można robić?

Cisza wyborcza potrwa do niedzieli 28 czerwca do godz. 21:00. Może zostać ona przedłużona, ale tylko w konkretnych przypadkach. Do nadzwyczajnych wydarzeń, które przedłużają ciszę wyborczą i możliwość głosowania są między innymi zalanie lokalu wyborczego, powódź, katastrofa budowlana czy konieczność dodrukowania kart do głosowania.

Czego nie można robić w trakcie ciszy wyborczej?

Do jutra do godz. 21:00 nie można czynnie agitować na rzecz żadnego kandydata. Agitacją tą nazywa się nakłanianie lub zachęcanie do głosowania w określony sposób. Zabrania się zatem zwoływania zgromadzeń, organizacji pochodów i manifestacji, a także wygłaszania przemówień czy rozdysponowywania materiałów wyborczych.

Nie można także poruszać się pojazdami oklejonymi plakatami wyborczymi, nie można zachęcać do określonego głosowania w internecie. W lokalu wyborczym nie można eksponować symboli, znaków i haseł kojarzonych z konkretnymi kandydatami. Nie można także nosić ubrań z hasłami wyborczymi. Nie można także publikować sondaży wyborczych. Za ich publikację grożą najwyższe kary – od 500 tysięcy do nawet miliona złotych.

Można natomiast zachęcać do pójścia do urn wyborczych i oddania głosu w demokratycznych wyborach prezydenckich. Do czego szczerze Państwa zachęcamy!

Co także na WIDAL.PL?

Do Wielkiej Brytanii bez kwarantanny! Lista “bezpiecznych” państw!

Już niedługo do Wielkiej Brytanii dostaniemy się bez przechodzenia obowiązkowej kwarantanny! Pojawi się lista tak zwanych “bezpiecznych” państw z mniejszymi obawami przed zarażeniem się koronawirusem.

Koronawirus w Polsce: Liczba zakażeń zbliża się do 34 tysięcy!

Poznaliśmy raport z 27 czerwca odnośnie koronawirusa w Polsce. Ministerstwa Zdrowia przekazało pełne dane z dzisiejszego dnia. Standardowo otrzymaliśmy informacje na temat nowych stwierdzonych zakażeń oraz kolejnych ofiarach śmiertelnych.