Widal.plPolitykaMinister cyfryzacji śledzi obywateli? “Wiemy, gdzie przemieszczają się miliony Polaków”

Minister cyfryzacji śledzi obywateli? “Wiemy, gdzie przemieszczają się miliony Polaków”

Minister cyfryzacji ujawnił niespodziewanie informacje, które mogą zaszokować obywateli. Marek Zagórski przyznał, że w ramach walki z koronawirusem, rząd sprawdza gdzie przemieszaczają się obywatele.

Zagórski potwierdził, że rząd nie planuje lockdownu jak w marcu czy kwietniu. Jego zdaniem Polacy jeszcze nie złapali po nim oddechu. Pomóc w walce z koronawirusem ma śledzenie telefonów obywateli.

Minister cyfryzacji śledzi obywateli

Minister cyfryzacji zdradził te informacje podczas wywiadu z Onetem.

Rozwinęliśmy zestaw narzędzi, które roboczo nazywamy centralnym środowiskiem analitycznym. To system, który pozwala na opracowanie np. analiz dotyczących przemieszczania się Polaków, a dokładnie ich telefonów, pomiędzy różnymi regionami kraju m.in. na podstawie anonimowych danych od operatorów telekomunikacyjnych

– dalej wyjaśnił bardziej działanie tego systemu.

Możemy w ten sposób zobaczyć, jaka jest mobilność mieszkańców pomiędzy konkretnymi powiatami. Dzięki temu, jeżeli wiemy, że na jakimś terenie jest więcej zachorowań, służby w innych regionach, w tym sanepid, mogą się lepiej przygotować na potencjalny wzrost liczby przypadków. Przykładowo, podczas długiego weekendu majowego widzieliśmy, ile mniej więcej osób pojechało z Warszawy nad morze i do jakich dokładnie miejscowości

– przyznaje minister Zagórski.

Minister zapewnia, że nie zbierają danych osobowych

Marek Zagórski zapewnił jednak, że rząd nie korzysta z danych osobowych obywateli.

Wiemy tylko, że np. tysiąc telefonów przemieściło się między jednym a drugim masztem sieci telekomunikacyjnej. Korzystamy z powszechnie dostępnych narzędzi, które wykorzystują dane pochodzące od największych firm technologicznych.

– zapewnia minister cyfryzacji.

Zobacz także:

Szumowski zapowiada więcej kontroli i zmiany przy weselach?

Minister Szumowski zapowiada więcej kontroli w sklepach i galeriach handlowych. Zdaniem ministra, Polacy nie zakładają maseczek i z premedytacją twierdzą, że stan zdrowia im na to nie pozwala. Najczęściej jest to kłamstwo.

TikTok zakazany?

TikTok może być zakazany w USA? Prezydent Donald Trump powiedział w piątek wieczorem, że zakazuje działania popularnej krótkiej aplikacji wideo TikTok w Stanach Zjednoczonych. Odrzucił potencjalną umowę na zakup aplikacji przez Microsoft od chińskiej firmy macierzystej.

Agnieszka Woźniak-Starak wraca do telewizji? Tajemnicze zdjęcia

Agnieszka Woźniak-Starak to jedna z najpopularniejszych polskich dziennikarek. Znana jest przede wszystkim z prowadzenia programów rozrywkowych w stacji TVN. Jednak po tragicznej śmierci swojego męża usunęła się w cień.