Małgorzata Manowska została pierwszym prezesem Sądu Najwyższego. Taką decyzję podjął prezydent Andrzej Duda. O nominacji poinformował sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Błażej Spychalski.
Małgorzata Manowska to postać znana w środowisku sądowniczym oraz politycznym. Pełniła m.in. funkcję wiceministra sprawiedliwości oraz dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury.
Małgorzata Manowska I prezesem Sądu Najwyższego
Błażej Spychalski, czyli sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Andrzeja Dudy podał jako pierwszy informację o nominowaniu Manowskiej.
Prezydent RP @AndrzejDuda podjął decyzje personalne dotyczące stanowisk w SN. Prezydent RP zdecydował o powołaniu, spośród pięciu kandydatów przedstawionych przez ZO Sędziów Sądu Najwyższego, pani sędzi Małgorzaty Manowskiej na stanowisko Pierwszego Prezesa SN. Jednocześnie Prezydent RP postanowił powołać, spośród trzech kandydatów wybranych przez zgromadzenie sędziów Izby Karnej, pana sędziego Michała Laskowskiego na stanowisko Prezesa Sądu Najwyższego kierującego pracą Izby Karnej
– napisał Spychalski na Twitterze.
Kim jest Manowska?
Małgorzata Manowska w 1992 ukończyła studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie w 2001 na podstawie rozprawy pt. „Postępowanie nakazowe w procesie cywilnym” uzyskała stopień naukowy doktora nauk prawnych. Tam też została w 2010 doktorem habilitowanym nauk prawnych na podstawie dorobku naukowego oraz monografii pt. „Wznowienie postępowania w procesie cywilnym”. Była nauczycielem akademickim na macierzystym wydziale UW. W 2013 została wykładowcą na Uczelni Łazarskiego, gdzie jest profesorem nadzwyczajnym. Autorka publikacji z zakresu postępowania cywilnego, rodzinnego i opiekuńczego oraz prawa pracy.
W 1994 zdała z wynikiem celującym egzamin sędziowski. Po czym orzekała kolejno w: Sądzie Rejonowym Warszawa-Praga, Sądzie Okręgowym w Warszawie i od 2004 w Sądzie Apelacyjnym w Warszawie. Od 30 marca do 27 listopada 2007 sprawowała funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, odpowiedzialnego za nadzór nad sądownictwem. W 2016 została dyrektorem Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, gdzie była wykładowcą i egzaminatorem na egzaminie sędziowskim. Przez wiele lat wykładała i egzaminowała także aplikantów radcowskich, adwokackich i notarialnych.
W lipcu 2018 w trakcie kryzysu wokół Sądu Najwyższego w Polsce była wymieniana przez media oraz polityków Prawa i Sprawiedliwości jako kandydatka na stanowisko Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego. Zgłosiła wówczas swoją kandydaturę na sędziego Izby Cywilnej Sądu Najwyższego. 10 października 2018 prezydent Andrzej Duda powołał ją do pełnienia urzędu sędziego Sądu Najwyższego. Wywołało to kontrowersje w części środowiska sędziowskiego i wśród niektórych przedstawicieli nauki prawa.
Zobacz także:
Tak i to już widać w statystykach. Polacy mają coraz więcej długów, a liderzy mają wielomilionowe zadłużenia!
Paweł Tanajno zatrzymany przez policję podczas wczorajszego dnia strajku przedsiębiorców. Mundurowi poinformowali, że zatrzymanie nastąpiło w związku z naruszeniem nietykalności cielesnej funkcjonariusza.
Prezydent nie przebierał w słowach. Domaga się zmian.
Podziel się:
Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj nas w Google News.