Wizz Air ponad prawem. Jedna z najbardziej popularnych linii lotniczych wznowiła loty. W zeszły weekend powróciły loty z Gdańska i Katowic do portu Londyn-Luton. Wydawać się może to normalną sytuacją, ponieważ zakaz lotów międzynarodowych został zniesiony od północy z 16 na 17 czerwca. Jednak nie do końca tak jest.
Wydawać się może, że po kilku miesiącach funkcjonowanie węgierskiej linii lotniczej Wizz Air wraca do pełnego funkcjonowania. Sytuacja wydaje się być jak normalna, gdyby nie fakt, że nadal obowiązuje zakaz lądowań samolotów pasażerskich z Wielkiej Brytanii. Wizz Air wydał w poniedziałek komunikat w tej sprawie.
Wizz Air ponad prawem. Znany przewoźnik działa według swoich zasad. Co na to góra?
Zakaz lotów międzynarodowych został zniesiony od północy z 16 na 17 czerwca. W rozporządzeniu wydanym dnia 16 czerwca 2020 roku napisano jasno, że zakazu wykonywania lotów:
Nie stosuje się do statków powietrznych wykonujących loty międzynarodowe z lotnisk położonych na terytorium państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwa członkowskiego Unii Europejskiej,
W każdej reguły są jednak wyjątki. Zakaz lotów międzynarodowych co prawda został dalej utrzymany dla Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, Królestwa Szwecji i Republiki Portugalskiej. Rozporządzenie to jednak straci moc z dniem 30 czerwca 2020 roku.
Wizz Air ponad prawem. Linia lotnicza mimo zakazów wznowiła loty.
W komunikacie, który został wydany w ubiegły poniedziałek Wizz Air zapewnił, że
Zgodnie z wytycznymi polskiego Urzędu Lotnictwa Cywilnego, wznowił loty do Wielkiej Brytanii,
Przewoźnik pochwalił się także, że pierwszy lot, po długiej przerwie z Polski na Wyspy Brytyjskie odleciał 28 czerwca z Gdańska do portu Londyn-Luton.
Informację o wznowieniu rejsów do Wielkiej Brytanii zamieściło w trakcie weekendu katowickie lotnisko. W Facebook-owym wpisie możemy przeczytać:
Wizz Air planuje w niedzielę 28 czerwca br. reaktywować połączenie KTW – Londyn-Luton.
W dalszej części postanowił wytłumaczyć pasażerom jak to możliwe mimo wprowadzonego zakazu.
„Zapytacie Państwo, jak to możliwe? Przecież do 30 czerwca br. obowiązuje zakaz lądowań samolotów pasażerskich przylatujących do Polski m.in. z Wielkiej Brytanii. To oczywiście prawda, ale aktualny NOTAM, wydany przez Urząd Lotnictwa Cywilnego, w którym sprecyzowano, kto i skąd może przylatywać do Polski, daje możliwość wykonywania lotów z/do Wielkiej Brytanii, jednak pod warunkiem, że na rejsach przylotowych do Polski będą tylko polscy obywatele (plus kilka dodatkowych wyjątków)” – wyjaśnili przedstawiciele lotniska.
Powracają loty ale co z kwarantanną?
Od 8 czerwca osoby wjeżdżające do Wielkiej Brytanii mają obowiązek odbyć 14 dni kwarantanny W informacji zawartej na stronie polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, w przypadku złamania zasad kwarantanny w Anglii, Irlandii Północnej, Walii grożą mandaty karne w wysokości aż 1000 funtów. W przypadku Szkocji kara jest niższa i może wynieść 480 funtów.
Osoby, które wrócą z Wielkiej Brytanii do Polski, nie muszą odbywać obowiązkowej kwarantanny.
Zobacz także na WIDAL.pl
Brutalny atak ukraińskiego imigranta w Warszawie. Bardzo przykra sytuacja spotkała sportowca trenującego sztuki walki – Piotra Kurowskiego. Zawodnik i jednocześnie trener personalny stanął w obronie kobiety na ulicy, czego efektem jest utrata znacznej części prawego ucha.
Ostateczne wyniki wyborów prezydenckich zostały podane przez Państwową Komisję Wyborczą. Oficjalnie potwierdzono, że Andrzej Duda zmierzy się z Rafałem Trzaskowskim w drugiej turze wyborów 12 lipca.
Tragiczny wypadek miał miejsce w miejscowości Chrząstowo w województwie wielkopolskim.
Zdarzenie miało miejsce w wyniku zamieszania związanego z inną prowadzoną w tym czasie akcją ratunkową. Podczas gdy kierowcy przestawiali samochody, aby zrobić miejsce dla mającego wylądować śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Podziel się:
Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj nas w Google News.