Widal.plPolitykaOtwarcie granic Polski w końcu nastąpi, wrócą również loty zagraniczne

Otwarcie granic Polski w końcu nastąpi, wrócą również loty zagraniczne

Otwarcie granic kraju było przez długi czas wyczekiwane. Oznaczało to, że każdy wracający do Polski musiał przejść obowiązkową 2-tygodniową kwarantannę. Jakiś czas temu zniesiono taki obowiązek dla pracowników transgranicznych i ludzi pracujących zagranicą.

Teraz wiemy, że otwarcie granic będzie oznaczało zniesienie kwarantanny dla wszystkich obywateli RP. Nie będzie już obowiązku przechodzenia dwutygodniowej kwarantanny w domu lub miejscu do tego przystosowanym.

Otwarcie granic już 13 czerwca

W nocy z 12 na 13 czerwca Polska przywraca pełny ruch graniczny w ramach granic wewnętrznych Unii Europejskiej. Od tego momentu służby obecne na granicy będą prowadziły kontrole wyrywkowo. Dokładnie tak, jak to się odbywało przed pandemią koronawirusa i wprowadzeniem obostrzeń granicznych w Polsce w połowie marca.

Otwarcie granic jest niezbędne do swobodnego przemieszczania. Kraje Unii Europejskiej już praktycznie poradziły sobie z epidemią. Jedyne miejsce w Europie, w którym sytuacja nie jest opanowana to Wielka Brytania.

Podjęliśmy decyzję o otwarciu granic. Od 13 czerwca granice będą otwarte dla państw Unii Europejskiej. Ograniczamy decyzję na razie do państw UE. Potrzebne są nam jak najszybciej kontakty z tymi krajami

– powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Wracają również loty zagraniczne

Polskie władze nie tylko otwierają granice, ale także wznawiają loty zagraniczne. Od 16 czerwca będziemy mogli z powrotem odbywać podróże samolotem do innych krajów.

Od 16 czerwca będą możliwe loty międzynarodowe, choć przewoźnicy do tych decyzji muszą się dostosować i będą potrzebowali pewnie tydzień, dwa, czy trzy, na przygotowanie siatki połączeń. Już teraz jesteśmy z kontakcie z LOT-em, aby odpowiednio zaplanował sobie świadczenie usług

– powiedział Mateusz Morawiecki.

Zobacz także na Widal.pl

Jarosław Kaczyński napisał list, w którym zaapelował o walkę

Prezes PiS zdaje sobie sprawę jak ważne są dla niego wybory prezydenckie. Jeśli wygra Rafał Trzaskowski to dla jego partii może zacząć się sypać grunt pod nogami. Postanowił więc napisać list.

Ekstraklasa będzie oglądana przez miliony ludzi?

Polska liga będzie od teraz transmitowana w kolejnym wielkim kraju. Władze ligi poinformowały, że prawa do Ekstraklasy wykupił darmowa telewizja rosyjska.

Nowe 500+? Bon turystyczny nie będzie dla każdego Polaka

Początkowo bon turystyczny miał być dla każdego pracującego Polaka i wynosić 1000 zł. Okazuje się jednak, że zasady jego przyznawania będą zgoła innego.