Widal.plJarosław KaczyńskiJarosław Kaczyński zawiesił 15 członków PiS. Dlaczego prezes podjął taką decyzję?

Jarosław Kaczyński zawiesił 15 członków PiS. Dlaczego prezes podjął taką decyzję?

Jarosław Kaczyński zawiesił 15 członków PiS. Dlaczego prezes podjął taką decyzję?
Foto: Screen Instagram /jaroslaw.kaczynski_

Jarosław Kaczyński zawiesił 15 członków PiS. Posłowie zostali zawieszeni w prawach członków partii. Informacja ta została przekazana w piątek po południu przez szefa Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztofa Sobolewskiego.

A to wszystko nastąpiło po nocnym głosowaniu w sprawie “piątki dla zwierząt”. Co skłoniło prezesa do podjęcia tak radykalnych działań?

Jarosław Kaczyński zawiesił 15 członków PiS

Jarosław Kaczyński zawiesił 15 członków PiS. Zjednoczona prawica została bardzo mocno podzielona przez “piątkę dla zwierząt”. Posłowie, którzy w sprawie potocznie zwanej ustawy futerkowe wstrzymali się od głosu bądź byli przeciwni będą musieli ponieść za to konsekwencje.

Szef klubu PiS Ryszard Terlecki mówił między innymi o tym, że w tej kwestii chodzi o zawieszenie w prawach członków partii oraz o utracie niektórych stanowisk i funkcji. Jak się okazuje nie były to tylko groźby.

Krzysztof Sobolewski poinformował, że zgodnie z decyzją prezesa partii Jarosława Kaczyńskiego kilkunastu posłów zostało zawieszonych w prawach członka partii. Temu działaniu zostali poddani: Jan Krzysztof Ardanowski, Henryk Kowalczyk, Lech Kołakowski, Katarzyna Czochara, Zbigniew Dolata, Teresa Glenc, Agnieszka Górska, Jerzy Małecki, Teresa Hałas a także Krzysztof Szulowski, Piotr Uściński, Marek Wesoły, Bartłomiej Wróblewski oraz Sławomir Zawiślak i Kazimierz Moskal.

Co było przyczyną takiej decyzji?

W nocy z czwartku na piątek Sejm uchwalił nowelizację ustawy o ochronie zwierząt. Ustawa ta zakazuje między innymi hodowli zwierząt na futra i wprowadza ograniczenia uboju rytualnego.

Co ciekawe przeciwko noweli pomimo obowiązującej dyscypliny w głosowaniu, zagłosowało 38 posłów klubu PiS, w tym wszyscy posłowie Solidarnej Polski. Aż 15 posłów Porozumienia wstrzymało się od głosu a 2 było przeciw.

Teraz ustawą zajmie się Senat. Wicemarszałek Senatu z PiS Marek Pęk podkreślił, że dyscyplina głosowania w sprawie tej ustawy dotyczy również senackiej części klubu. Jak stwierdził:

Będzie to dla nas kolejny test lojalności, uczciwości i sumienności naszych senatorów.

Zobacz także na WIDAL.pl

Koronawirus w Polsce: trzy powiaty w strefie “czerwonej”! Które?

Koronawirus w Polsce nie ustępuje. Dzisiaj mieliśmy kolejny wzrost zachorowań, co skutkuje aktualizacją listy powiatów objętych dodatkowymi obostrzeniami. Po początkowej poprawie sytuacji, jest pogorszenie. W strefie “czerwonej” znalazły się trzy kolejne!

Będzie podwyżka benzyny i ON. Unia chce wprowadzić zmiany?

Ambitny plan Unii Europejskiej ma na celu redukcję emisji CO2 na swoim terenie. Oczywiście jak w przypadku innych takich rozwiązań musi dojść do zmian. Jednak nie jest to takie proste, aby mogła osiągnąć swój cel, musi podnieść ceny.

Kinga Duda ma nową pracę. Została doradcą swojego ojca. Ile zarobi córka prezydenta?

Kinga Duda ma nową pracę. Córka prezydenta objęła stanowisko doradcy społecznego. Na to stanowisko 25-letnia kobieta została powołana w sierpniu bieżącego roku.