Widal.plŚwiatGigantyczne miasto na pustyni! Budowana jest nowa stolica Egiptu!

Gigantyczne miasto na pustyni! Budowana jest nowa stolica Egiptu!

Gigantyczne miasto na pustyni! Władze Egiptu w połowie roku miały przenieść się do nowej stolicy. Ten najważniejszy projekt prezydenta Sisiego opóźniła pandemia.

W nowej stolicy, znanej pod angielskim skrótem NAC, powstającej na pustyni za wschodnimi przedmieściami Kairu, ma zamieszkać 6,5 miliona ludzi.

Na razie nie ma jeszcze żadnego mieszkańca.

Mówi Ahmed Abd al-Azim Jusef z firmy DAR, która uczestniczy w projektowaniu kilku dzielnic.

Gigantyczne miasto na pustyni!

To projekt prezydenta Abd al-Fataha Sisiego. Powiedział, że przeprowadzka władz do nowej stolicy będzie oznaczała powołanie „nowej republiki”. Choć przyznał, że z powodu pandemii koronawirusa przesunie się ona w czasie. Uroczystość przeniesienia ministerstw z Kairu miała się odbyć w lipcu. Teraz jednak mówi się, że inauguracja powinna nastąpić do końca roku.

Nowa stolica jest potrzebna, bo Egipcjanie, których przybywa co roku dwa i pół miliona, gnieżdżą się na 6–7% terytorium, głównie wzdłuż Nilu. Teraz w kraju zamieszkuje ponad sto milionów ludzi.

Chodzi również o danie pracy ludziom na budowach i w budynkach, które powstaną. Budownictwo to największy sektor egipskiej gospodarki. W samej Libii w czasach obalonego przed dekadą Muammara Kaddafiego pracowało, najczęściej na budowach, dwa miliony Egipcjan. Musieli wrócić, podobnie z wieloma pracownikami z krajów Zatoki Perskiej.

W nowej stolicy ma być 1,75 mln stałych miejsc pracy.

Gotowe są już wielkie świątynie. Największy w Egipcie meczet Al-Fatah al-Alim i największy kościół Koptów, stanowiących ponad 10 proc. mieszkańców chrześcijan egipskich – katedra Narodzenia Pańskiego. Obie świątynie otwarto w styczniu 2019 r.

Prawie gotowa jest nowa opera, największa na Bliskim Wschodzie. Jednak na razie życie kulturalne toczy się w starej operze, na wyspie w centrum Kairu. Dodatkowo, w styczniu w hali sportowej w NAC odbywały się mecze mistrzostw świata w piłce ręcznej.

To tutaj powstaje najwyższy budynek w Afryce – Iconic Tower, w którym znajdą się biura i hotel. Przypuszcza się, Iconic Tower rozpocznie działalność na przełomie 2022 i 2023 r.

Co jeszcze na WIDAL.PL?

Szwedka rozmawia ze zwierzętami! Nietypowe hobby Jonny Jinton!

Szwedka rozmawia ze zwierzętami! Jonna Jinton z dzieciństwa pamięta jak jej babcia przywoływała wieczorem zwierzęta, które rozpierzchły się po rozległych łąkach i lesie. To był trochę jakby śpiew, trochę wołanie i okrzyk.

Sklep z elektroniką otwarty mimo zakazu! Klienci mogą robić zakupy!

Od soboty w Polsce obowiązuje całkowity lockdown. Oznacza to, że sklepy w galeriach handlowych oprócz aptek oraz hipermarketów spożywczych są nieczynne. Jednak okazuje się, że nie wszystkie sklepy są zamknięte.

Tysiące pająków uciekło ze swych nor przed powodzią! Australijczycy zszokowani!

W Australii, a dokładniej w Nowej Południowej Walii, mieszkańcy zastali niecodzienny widok. Setki a nawet tysiące pająków wyszło ze swych nor ratując się tym samym przed powodzią. Zszokowani ludzie publikują zdjęcia oraz filmy na swoich portalach społecznościowych.