Widal.plŚwiatSzwedka rozmawia ze zwierzętami! Nietypowe hobby Jonny Jinton!

Szwedka rozmawia ze zwierzętami! Nietypowe hobby Jonny Jinton!

Szwedka rozmawia ze zwierzętami! Jonna Jinton z dzieciństwa pamięta jak jej babcia przywoływała wieczorem zwierzęta, które rozpierzchły się po rozległych łąkach i lesie. To był trochę jakby śpiew, trochę wołanie i okrzyk.

Kiedy była już starsza dowiedziała się, że to, co robiła jej babcia nazywa się kulningiem. To specyficzny język komunikacji między człowiekiem a zwierzęciem. Jednak wówczas był zupełnie na wymarciu. W Szwecji technikę tę znało zaledwie kilka osób.

Tradycja kulningu sięga średniowiecza. Szwedzcy i norwescy pasterze nie tylko przywoływali w ten sposób krowy, owce i kozy, ale wysokie tony miały też odstraszać wilki i niedźwiedzie. Dzięki wykorzystaniu tej techniki możliwa jest komunikacja na bardzo długich dystansach. Co w Szwecji ma ogromne znaczenie, bo zwierzęta w ciągu dnia są w stanie przewędrować ogromne odległości, gubiąc się w dolinach i lasach. Ale równie daleko dociera głos “przyzywającego” zwierzęta, które dzięki temu zna kierunek gospodarstwa.

Szwedka rozmawia ze zwierzętami!

Ta mistyczna zdolność wywodzi się z wielowiekowych fäbods (letnich farm), takich jak Skallskog, gdzie kobiety przywoływały swoje zwierzęta do domu, gdy pasły się swobodnie podczas kilku ciepłych miesięcy. W ostatnich dziesięcioleciach, wraz ze zmianą miejsca kobiet w społeczeństwie, dźwięki te przekształciły się z pragmatyzmu rolniczego w operową elegancję.

Kiedy nagrywa się jej głos, prosi ekipę o wyjęcie słuchawek z uszu. Jonna brzmi tak, jakby wymawiała starożytne zaklęcia, zainspirowana usłyszanym w oddali joikowaniem, śpiewem rdzennych mieszkańców tych ziem, Samów. Momentami jej głos zawiesza się w powietrzu, przypominając wysokie tony tyrolskiego jodłowania. Z podobnych technik korzystały północnoamerykańskie ludy tubylcze w swoich okrzykach bojowych.

Między Jonną a jej krową o imieniu Gwiazda (Stjärna) utworzyła się nietypowa więź, którą sama Jonna nazywa przyjaźnią. Krowa obdarzyła ją zaufaniem i wita się z nią pocałunkiem.

Ten rodzaj nordyckiego jodłowania zainspirował Disneya do umieszczenia jego urzekających melodii w drugiej części Krainy. Z kolei koncerty plenerowe i festiwale muzyki ludowej z udziałem wyszkolonych śpiewaków kulningowych nadal popularyzują tę sztukę.

Co jeszcze na WIDAL.PL?

Koralowce Fiji odżyły po Winstonie! Cyklon zniszczył rafę 5 lat temu!

Koralowce Fiji odżyły po Winstonie! Cyklon Winston zdewastował żywotne kolonie koralowców u wybrzeży Fidżi, ale pięć lat później rafy znów ożyły. Dziś roi się w nich od ryb i kolorów.

Dziesiątki tysięcy widzów na stadionie podczas pandemii! Rosjanie świętują rocznicę aneksji Krymu!

Dziesiątki tysięcy widzów na stadionie podczas pandemii! Putin i dziesiątki tysięcy widzów świętowali na moskiewskim stadionie na Łużnikach 7. rocznicę przyłączenia Krymu do Rosji.

Joe Biden nazywa Władimira Putina zabójcą! Ten życzy zdrowia amerykańskiemu prezydentowi!

Joe Biden nazywa Władimira Putina zabójcą! Na początku tego tygodnia, amerykański wywiad opublikował raport, z którego wynika, że prezydent Rosji Władimir Putin ingerował w wybory w USA, aby zwiększyć poparcie Donalda Trumpa.