Widal.plKościółSkandal w Rzeszowie! Ksiądz wezwał na dywanik prokuratora!

Skandal w Rzeszowie! Ksiądz wezwał na dywanik prokuratora!

Skandal w Rzeszowie! Ksiądz wezwał na dywanik prokuratora! Ciąg dalszy afery z Czudca.

Zgodnie z obostrzeniami, obowiązującymi od 15 października, czyli jedna osoba na 7 m.kw., w kościele obowiązuje limit 42 wiernych, ponieważ jego powierzchnia użytkowa wynosi 638 m. kw. 

W październiku 2020 roku, jeden z wiernych zwrócił uwagę proboszczowi parafii, ponieważ liczba wiernych niejednokrotnie przekraczała określony limit. Był on dwukrotnie na plebani. Proboszcz, pomimo upomnień prawnika, nie zamierzał zakazywać ludziom uczestnictwa w mszach świętych.

Ksiądz wezwał na dywanik prokuratora!

Kilkukrotnie była wzywana policja. W jednym przypadku zgłoszenia nie potwierdzono, czterokrotnie zastosowano pouczenie wobec osoby odpowiedzialnej, którą miał być proboszcz parafii. W trzech przypadkach prowadzone są czynności wyjaśniające o wykroczenie z art. 116 § 1a kodeksu wykroczeń.

W trzech przypadkach toczy się postępowanie wykroczeniowe. Co to znaczy, że się toczy? Przecież tutaj były fakty. Jeżeli policja przyjechała i stwierdziła przekroczenie limitu, to jakie postępowanie ma się tutaj toczyć?

Mówi oskarżany o inwigilację wierny. Na dodatek, według polskiego prawa wykroczenia przedawniają się po roku. 

To jednak nie wszystko. Teraz wierny dostał list z rzeszowskiej kurii.

[…] Kościół w Polsce ma prawo zarządzać swoimi prawami w sposób autonomiczny na podstawie prawa kanonicznego, niezależnie od działań podejmowanych przez władze państwowe.

Napominał kanclerz kurii w liście.

Biskup jako własny Diecezji Rzeszowskiej ma prawo nie tylko znać sytuację wiernych, ale także nimi zarządzać. Odmowa stawienia się na wezwanie do Kurii Diecezjalnej jest wyraźnym aktem nieposłuszeństwa wobec legalnej władzy kościelnej.

Dodatkowo ostrzega.

[…]co może wywołać skutki kanoniczne w stosunku do Pańskiej Osoby.

Mieszkaniec Czudca nie zamierza zjawić się na spotkaniu, którego termin był wymieniony w cytowanym liście.

Jednym z argumentów, które były decydujące, jeżeli chodzi o odmowę przybycia, jest ewentualne rozpowszechnianie informacji, które są objęte wyżej wspomnianymi postępowaniami wyjaśniającymi prowadzonymi przez prokuraturę. Chodzi o popełnienie przestępstwa z art. 241 § 1 kodeksu karnego. 

Podsumował prawnik czekając jak dalej rozwinie się sytuacja. 

Co jeszcze na WIDAL.PL?

Para odesłała adoptowane dziecko! Szwedccy urzędnicy w szoku

Szwecja. Para odesłała adoptowane dziecko. Prawdopodobnie ‘rozmyślili się’. Urzędnicy są w szoku.

Branża nie przeżyje kolejnego lockdownu! Zamknięcie galerii handlowych

Branża nie przeżyje kolejnego lockdownu! Następne województwa objęte surowymi restrykcjami.

Zabytkowy nagrobek na podwórku! Zagadka w amerykańskim Utah

Zabytkowy nagrobek na podwórku! W nowym domu w Salt Lake City pojawiła się stara tajemnica – nagrobek z lat dziewięćdziesiątych XIX wieku.