Widal.plSpołeczeństwoNowe miasta w Polsce już od 1 stycznia. Co się zmieni w kraju?

Nowe miasta w Polsce już od 1 stycznia. Co się zmieni w kraju?

Nowe miasta w Polsce już od 1 stycznia. Nowy rok przyniesie zmiany także w administracyjnym układzie kraju. Od pierwszego dnia 2021 roku w życie wejdą nowe zasady.

Jak wynika z przekazanych informacji aż 10 miejscowości od nowego roku będzie funkcjonować na prawach miejskich, a jeden powiat zmieni nazwę.

Nowe miasta w Polsce od 1 stycznia

Nowe miasta w Polsce od 1 stycznia 2021. Zmianie poddane zostaną miasta oraz jeden powiat. Powiat jeleniogórski w przyszłym roku zmieni nazwę na karkonoski. Samorządowcy wnioskowali o zmianę nazwy. Uznali oni bowiem, że powiat karkonoski będzie lepiej brzmiał pod względem turystycznym a także biznesowym.

Prawa miejskie w nowy roku otrzyma aż 10 miejscowości. Jednak co ciekawe nie wszystkie spełniły dwa podstawowe warunki czyli miejski układ architektoniczny i co najmniej dwa tysiące mieszkańców, z których ponad połowa utrzymuje się z działalności pozarolniczej.

Które miejscowości zostaną miastami?

  • Kamieniec Ząbkowicki w woj. dolnośląskim, powiecie ząbkowickim liczy 4533 mieszkańców. Miejscowość zostanie miastem ze względu na fakt, że jego cechy funkcjonalno-przestrzenne mają miejski charakter. Dodatkowo większość mieszkańców utrzymuje się z działalności pozarolniczej.
  • Goraj w woj. lubelskim, powiecie biłgorajskim liczy zaledwie 968 mieszkańców. Jednak co ciekawe miejscowość posiadała prawa miejskie od 1398 do 1869 roku. W związku z tym zmiana jest przywróceniem praw miejskich utraconych w wyniku represji carskich po powstaniu styczniowym
  • Kamionka w woj. lubelskim, powiecie lubartowskim liczy 1925 mieszkańców i także miała prawa miejskie w latach 1458- 1869 roku. Prawa zostaną jej przywrócone, bo jak wyjaśnia MSWiA, Kamionka jest objęta kilkoma ustaleniami planów zagospodarowania przestrzennego.
  • Solec nad Wisłą w woj. mazowieckim, powiecie lipskim liczy niespełna 965 mieszkańców i mimo tego, że obecnie jest wsią, to posiadał prawa miejskie od 1333 do 1869 roku. Było to miasto królewskie Korony Królestwa Polskiego. MSWiA twierdzi, że cechy funkcjonalno-przestrzenne wykazują miejski charakter osady. „Rynek w kształcie litery L pełni funkcję kulturalno-rekreacyjną”.
  • Sochocin w woj. mazowieckim, powiecie płońskim liczy 1997 mieszkańców i posiadał prawa miejskie od 1385 do 1870 roku, więc obecna zmiana jest przywróceniem dawnego statusu.
  • Wiskitki w woj. mazowieckim, powiecie żyrardowskim liczy 1404 mieszkańców. Ta miejscowość formalnie jest wsią. Wieś posiadała jednak prawa miejskie od 1349 do 1870 roku. Za przywróceniem praw miejskich ministerstwo wskazuje, że większość mieszkańców utrzymuje się z działalności pozarolniczej. Wiskitki są także zwodociągowane, w części skanalizowane i trwa w nich budowa sieci gazowej.
  • Dubiecko w woj. podkarpackim, powiecie przemyskim liczy zaledwie 871 mieszkańców. Miejscowość ta miała prawa miejskie w latach1407- 1934 roku i zwartą architekturę o miejskim charakterze z licznymi zabytkami.
  • Wodzisław w woj. świętokrzyskim, powiecie Jędrzejowskim. Liczba mieszkańców wynosi 1100. Wodzisław miał prawa miejskie od 1317 do 1870 roku. MSWiA wskazuje, że miejscowość ma miejski charakter, a poza tym przebiega przez nią droga ekspresowa S7.
  • Budzyń w woj. wielkopolskim, powiecie chodzieski, liczy 4861 mieszkańców. Ta miejscowość miała prawa miejskie przed 1458 rokiem. Utraciła je w roku 1934 r. na wniosek mieszkańców, z powodów podatkowych. Jednak jak wynika z przekazanych informacji MSWiA chce status miasta przywrócić, gdyż większość mieszkańców utrzymuje się z działalności pozarolniczej. Co więcej Budzyń posiada zwartą zabudowę i centrum.
  • Koźminek w woj. wielkopolskim, powiecie kaliskim liczy 1800 mieszkańców. Także posiadał prawa miejskie od roku 1369 roku kiedy to pojawia się w źródłach historycznych jako miasto założone na prawie niemieckim. Jednak status miasta został utracony w 1870 roku. Jako uzasadnienie MSWiS wskazuje zwarte centrum i rynek w promieniście wychodzącymi ulicami.

Zobacz także na Widal.pl

Zmutowany koronawirus zmierza w stronę Polski. Czeka nas powtórka z początku roku?

Zmutowany koronawirus zmierza w stronę Polski. Nowy, zmutowany odłam koronawirusa jest już u naszych zachodnich sąsiadów. Do Niemiec mutacja trafiła za pośrednictwem jednego z pasażerów, który podróżował z Londynu.

Godzina policyjna nie zostaje wprowadzona w Sylwestra. Rząd początkowo strzelił sobie w kolano?

Godzina policyjna nie zostaje wprowadzona w Sylwestra. Wczoraj premier odniósł się do kwestii zakazu poruszania się i innych obostrzeń zaplanowanych na ostatni dzień roku.

Narodowa kwarantanna obowiązuje od dzisiaj. Co to dla nas oznacza?

Narodowa kwarantanna obowiązuje od dzisiaj. Jak wynika z już dawno ogłoszonych informacji od dzisiaj czyli 28 grudnia 2020 do 17 stycznia 2021 w całym kraju obowiązuje narodowa kwarantanna.