Widal.plKoronawirusNiebywałe! Polski test na koronawirusa zrobi furorę na świecie

Niebywałe! Polski test na koronawirusa zrobi furorę na świecie

Mamy to! Polscy naukowcy z Instytut Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk wynaleźli polski test na koronawirusa, który już wkrótce trafi na nasz rynek. Jest też potwierdzenie przez Państwowy Zakład Higieny, że test jest w 100% skuteczny.

Pierwsza partia 100 testów zostanie wyprodukowana już w przyszłym tygodniu. Za ich dystrybucje będzie odpowiadać Ministerstwo Zdrowia. W kolejnych tygodniach, są zapewnienia, że zostanie wyprodukowane aż 150 tys sztuk testów.

Jarosław Gowin potwierdza. Polski test na koronawirusa

Wiadomości te przekazał za pośrednictwem twittera, były już minister nauki – Jarosław Gowin. Jest to przełom dla naszego kraju w związku z ciągłym brakiem testów, które mogłyby potwierdzić pozytywny lub negatywny wynik w 100%.

To już oficjalna informacja: Państwowy Zakład Higieny kowalidował POLSKI TEST NA KORONAWIRUSA jako 100-procentowo skuteczny! W przyszłym tygodniu wyprodukowanych zostanie pierwszych 150 tysięcy. Ten test uratuje życie wielu z nas i pozwoli szybciej uruchomić polską gospodarkę

– przekazał Gowin.

Trzy tygodnie ciężkiej pracy

Prace nad testem trwały około 3 tygodni nieustannej pracy. Dzięki tej heroicznej pracy udało się stworzyć Polski test na koronawirusa, który w ciągu 6 godzin jest w stanie stwierdzić czy pacjent jest zarażony wirusem czy też nie. Post z podziękowaniem dla wszystkich pracowników zaangażowanych w badania opublikował za pośrednictwem facebooka, dyrektor jednostki prof. Marek Figlerowicz.

Jeden z fragmentów listu brzmi następująco:

To Wasz niezwykły entuzjazm zrodził idee stworzenia pierwszego polskiego zestawu do wykrywania SARS CoV-2. Tylko dzięki Waszemu wielkiemu poświęceniu i Waszej nieustępliwości byliśmy w stanie w ciągu zaledwie 3 tygodni wprowadzić tę ideę w życie. Myślę, że nie tylko w Polsce trudno jest znaleźć wiele podobnych przykładów równie skutecznego i spektakularnego działania naukowców. Miło mi zatem poinformować Was, iż nasze wysiłki dostrzeżone zostały przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej, który decyzją Premiera Jarosława Gowina przyznał Instytutowi 15 mln PLN na stworzenie zestawu diagnostycznego i wyprodukowanie pierwszych 100 000 testów.

Koronawirus w Polsce

Koronawirus w Polsce wciąż się rozwija, ale wydaje się, że trochę przyhamował. Rząd liczy, że taka tendencja się utrzyma. Drugi, ostatni dzisiejszy raport mówi o 213 nowych przypadkach zachorowań oraz 6 ofiarach śmiertelnych.

Dzisiaj łącznie doszło 370 nowych przypadków zakażeń, taka sama liczba była w dniu wczorajszym. Natomiast liczba ofiar śmiertelnych wynosi 7 przy 16 dzień wcześniej. Na ten moment stan koronawirusa w Polsce to 5955 zakażonych. Liczba ofiar śmiertelnych to 181. Większość z nich cierpiała również na choroby współistniejące.