Widal.plSpołeczeństwoMaseczki obowiązkowe w szkołach od września?

Maseczki obowiązkowe w szkołach od września?

Maseczki obowiązkowe w szkołach od września? To pytanie zadają sobie zarówno rodzice jak i nauczyciele. Dzieci mają wrócić do szkół od września. Jednakże nie jest jeszcze pewne jak to będzie wyglądać. Eksperci polecają aby mimo wszystko dzieci w szkołach nosiły maseczki.

Zespół ds. COVID-19 przy prezesie Polskiej Akademii Nauk zarekomendował, aby w polskich szkołach został wprowadzony obowiązek noszenia maseczek. Nakaz ten ma dotyczyć zarówno personelu placówek oraz starszych dzieci, nawet jeżeli epidemia koronawirusa będzie łagodniejsza.

Maseczki obowiązkowe w szkołach dla wszystkich

Maseczki obowiązkowe w szkołach mogą stać się rzeczywistością. Zespół ds. COVID-19 przy prezesie Polskiej Akademii Nauk oraz pracujący w nim eksperci, zajęli stanowisko w sprawie powrotu dzieci do szkół w nowym roku szkolnym. Przede wszystkim chodzi o fakt, że nikt nie jest w stanie przewidzieć jak będzie wyglądała sytuacja za kilka tygodni czy miesięcy. Póki co zostają tylko prognozy.

Eksperci przekazali trzy możliwe scenariusze. Jeżeli będzie coraz lepiej to w założeniach dobrego scenariusza, gdy epidemia będzie utrzymywać się na uda się względnie niskim poziomie intensywności to wtedy powinien być wprowadzony obowiązek noszenia maseczek w szkołach zarówno dla personelu oraz starszych dzieci.

Jednakże gdy będzie scenariusz umiarkowany to sytuacja będzie nieco bardziej skomplikowana. Wtedy to do tego zalecenia powinno dojść przede wszystkim: zwiększenie dystansu między ławkami uczniów, wydzielenie grup uczniów, którzy mogą kontaktować się ze sobą, ale już nie pomiędzy grupami, oddelegowanie nauczycieli do konkretnych klas, ograniczenie poruszania się uczniów w przestrzeni wspólnej, wietrzenie pomieszczeń w ciągu dnia i dezynfekcja ławek, klamek oraz przedmiotów wspólnych po zajęciach.

Natomiast gdy będzie potrzeba wprowadzenia złego scenariusza to szkoły, które działają w strefach wysokiego nasilenia i które nie mogą sprostać surowemu reżimowi sanitarnemu przedstawionemu w rekomendacjach, powinny od razu przejąć na system nauczania zdalnego.

Szczegółowe wytyczne pracy szkoły

Według rad ekspertów władze oświatowe już teraz powinny opracować zasady, które powszechnie będą obowiązywały w szkołach w sytuacji któregoś z tych scenariuszy. Również rodzice, szkoły, instytucje sanitarne oraz samorządy powinny przygotowywać na taką sytuację.

Oczywiste wydaje się, że na jesień i zimę sytuacja z wirusem może być jeszcze trudniejsza ze względu na sezonową grypę. Dodatkowo także po wakacjach należy spodziewać się dużego wzrostu liczby zachorowań.

Dlatego też wprowadzenie dodatkowych restrykcji do szkół wydaje się logiczne. Przede wszystkim ma to na celu zapobieganie się rozprzestrzenia wirusa, ale również lepszą kontrolę i możliwość szybszego wykrywania ogniska zakażeń.

Zobacz także na Widal.pl

Kolejne podwyżki wynagrodzeń. Tym razem w Kancelarii Prezydenta. Ile będą wynosić?

Kolejne podwyżki wynagrodzeń. Rządzący nie tracą czasu i najwyraźniej mają gest, ponieważ już od jakiegoś czasu słyszymy o co raz to nowych podwyżkach.

Dariusz Joński przerwał konferencję Szumowskiego: “Gdzie są pieniądze?”

Dariusz Joński to poseł Koalicji Obywatelskiej, który dawniej był rzecznikiem SLD. Niespodziewanie pojawił się na konferencji prasowej Łukasza Szumowskiego, który wczoraj poinformował o swojej dymisji.

Jan Błachowicz powalczy o pas mistrza świata UFC! Wielkie wyróżnienie dla Polaka

Jan Błachowicz (26-8) zawalczy o pas wagi półciężkiej na gali UFC 253, która odbędzie się już 26 września. Przeciwnikiem Polaka będzie Dominick Reyes (12-1).