Widal.plUncategorizedPutin znów grozi!

Putin znów grozi!

Putin znów grozi!
Foto: Kremlin.ru, CC BY 4.0, via Wikimedia Commons

Prezydent Rosji miał zasugerować, że jest gotów użyć broni atomowej przeciwko Ukrainie. Zapraszamy na podsumowanie dnia.

Putin sugeruje użycie broni jądrowej

Francuskie źródła, cytowane przez brytyjską prasę, podają pewne informacje na temat jednej z rozmów między Emmanuelem Macronem a Władimirem Putinem. Prezydent Rosji miał zasugerować zamiar użycia broni atomowej poprzez przeprowadzenie ataku na którąś z ukraińskich miejscowości, choć prawdopodobnie nie Kijów. Stwierdził – powołując się na przykłady Hiroszimy i Nagasaki – że „nie trzeba przeprowadzić uderzenia jądrowego na duże miasta, aby wygrać wojnę”.

Władze Kijowa przygotowują się do ewakuacji około 3 milionów mieszkańców 

Ataki rosyjskich sił na infrastrukturę trwają. Władze Kijowa przypuszczają, że w mieście może nastąpić całkowity blackout. Rządzący są gotowi na ewakuację 3 milionów ludzi, a więc prawie wszystkich mieszkańców miasta, jeśli całkowicie zabraknie wody i prądu. Ma też być dostępnych tysiąc “centrów grzewczych” gdzie zimą będzie można się ogrzać. 

Ukraina przekazała Bułgarii listę broni, jaka jest jej potrzebna 

Witalij Moskalenko, ambasador Ukrainy w Bułgarii, poinformował wczoraj, jaką broń Kijów chciałby otrzymać od Sofii. Do Ministerstwa Obrony wpłynęła lista ponad 30 rodzajów broni, w tym artylerii i systemy obrony przeciwlotniczej. Parlament Bułgarii stwierdził, że broń powinna zostać wysłana  do Ukrainy. Rząd otrzymał miesiąc na podjęcie decyzji w sprawie tego, jaki dokładnie sprzęt planuje przesłać do zaatakowanej Ukrainy. 

Biden zachęca Zełenskiego do negocjacji z Rosją?

Amerykańskie media podają, że administracja Joe Bidena próbuje zachęcić prezydenta Zełenskiego do otwartości na negocjacje z Putinem. Jednocześnie od razu sygnalizuje się, że taki ruch nie miałby na celu faktycznych ustępstw wobec Kremla, lecz pokazanie sojusznikom USA, że dalsze wsparcie Ukrainy ma sens. W niektórych państwach wyborcy przejawiają specyficzne podejście do trwającej od ośmiu miesięcy pełnowymiarowej wojny, dlatego gotowość do rozmów mogłaby stanowić polityczny argument za kontynuowaniem przekazywania pomocy Kijowowi. 

Zapraszamy na Instagrama SymolMedia!