Widal.plAndrzej DudaHello Emmanuel!

Hello Emmanuel!

Hello Emmanuel!
Foto: Radosław Czarnecki, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Po tragedii w Przewodowie doszło do kolejnego wypadku – upadł dobry wizerunek Andrzeja Dudy. Prezydent Polski został ofiarą pranka zorganizowanego przez rosyjskich youtuberów „Stars Save the Earth”. Komicy zadzwonili do Dudy, podszywając się pod prezydenta Francji Emmanuela Macrona. Polak nie tylko rozmawiał z oszustami przez ponad 7 minut, ale też zdradzał szczegóły dotyczące polityki państwa. Polityk m. in. podkreślił, że nie chce zaczynać wojny z Rosją oraz opisał reakcję prezydenta USA Joe Bidena na atak. Na końcu konwersacji prezydent Polski spokojnie rozłączył się, żegnając oszustów słowami „Dziękuję. Życzę miłego dnia”.  

Jak do tego mogło dojść?

„Stars Save the Earth” to kanał należący do dwóch rosyjskich komików o pseudonimach Vovan i Lexus (ich prawdziwe dane to Vladimir Kuznetsov oraz Aleksei Stolyarov). Duet zasłynął, publikując na kanale swoje rozmowy ze sławnymi osobami, podczas których „żartobliwie” podszywają się pod inne osobistości, by wyciągnąć jak najwięcej informacji. Najczęściej ich celem są osoby nieprzychylnie nastawione do Federacji Rosyjskiej. W poprzednich odcinkach ich ofiarami padli np. brytyjski aktor Ian McKellen, autorka serii o Harrym Potterze Joanne Rowling czy były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. Mimo tylu oszukanych celebrytów, komicy wciąż pozostają skuteczni- to nie był pierwszy raz, kiedy oszukali Dudę. Także w 2020 roku udało im się porozmawiać z prezydentem, podszywając się pod sekretarza generalnego ONZ António Guterresa i gratulując Polakowi wygranej w wyborach.

Kanał komików zgromadził ponad 3 tysiące subskrybentów, a oni sami dostali miano „aktorów państwowych dla rosyjskiego rządu lub FSB” (choć duet temu zaprzecza). Youtuberzy rozpoczęli współpracę w 2014 roku. Zatelefonowali wtedy do prezydenta Mołdawii Nicolae Timoftiego i podszywali się pod jednego z gruzińskich polityków. Sukces zachęcił ich do kolejnego pranku – rozmowy z generałem USA Kevinem McNellym, któremu Vovan przedstawił się jako minister spraw wewnętrznych Ukrainy i wydobył informacje dotyczące wsparcia Ukrainy przez Stany Zjednoczone. W 2022 roku ich kariera została na chwilę przerwana – po żarcie, w którym podszywali się pod ukraińskiego premiera Denysa Szmyhala YouTube ich zablokował 26 marca 2022, a po dowcipie z brytyjską minister spraw wewnętrznych Priti Patel tamtejszy resort obrony wezwał platformę do usunięcia wszelkich publikacji duetu. Komicy jednak wciąż kontynuowali swoją działalność na Rutube, a później tajemniczo udało im się wrócić na YouTube.

„Pracujemy dla siebie, dla nikogo innego. Ludzie zawsze proponują nam udział w ich brudnych grach. Ale wybieramy tylko te tematy, które nas interesują” – oświadczyli komicy w wywiadzie dla The Guardian. Podkreślili także, że ich sukces polega na posiadaniu wielu kart SIM oraz sieci przychylnych im wolontariuszy. Natomiast w opisie swojego konta  „Stars Save the Earth” napisali: „(…)W globalnym projekcie Gwiazdy ratują Ziemię wezmą udział światowe gwiazdy, którym nie zależy na tym, co dzieje się w naszym domu. Razem możemy uczynić ten świat lepszym miejscem. Dołącz do nas lub przegraj!”, a cały komentarz odnosił się do ich walki przeciwko globalnemu ociepleniu.

Trudno jednak stwierdzić, co ma zmiana klimatu do kompromitacji osób przychylnych Ukrainie.

Red. Julia Mazur z SymvolMedia