Widal.plPiSJest decyzja prokuratury w sprawie obchodów urodzin Radia Maryja

Jest decyzja prokuratury w sprawie obchodów urodzin Radia Maryja

Prokuratura Rejonowa w Golubiu-Dobrzyniu odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie obchodów urodzin Radia Maryja. Działo się to w grudniu ubiegłego roku. Zawiadomienie złożyła m.in Joanna Scheuring-Wielgus, posłanka Lewicy. Według niej, organizatorzy złamali przepisy epidemiczne obowiązujące w tamtym czasie.

Posłanka poinformowała w grudniu, że złożyła zawiadomienie do prokuratury w sprawie obchodów 29. rocznicy powstania Radia Maryja. Dotyczyło ono możliwości popełnienia przestępstwa poprzez sprowadzenie niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób poprzez spowodowanie zagrożenia epidemiologicznego. Dodatkowo, zaznaczyła możliwość łamania obostrzeń związanych ze stanem epidemii w kraju.

Prokuratura nie znalazła podstaw do wszczęcia postępowania

W sprawie wypowiedział się szef Prokuratury Rejonowej w Golubiu-Dobrzyniu, Bartosz Wieczorek.

Zapadła decyzja w tej sprawie. Odmówiliśmy wszczęcia śledztwa w tej sprawie wobec stwierdzenia braku znamion czynów zabronionych.


Poinformował, że szczegółowo analizowano przebieg uroczystości m.in. na podstawie przekazów medialnych, informacji z sanepidu oraz od służb porządkowych i samych organizatorów.

Osoby, które zorganizowały i celebrowały uroczystości, nie dopuściły się w naszej ocenie zaniechań, które mogły przyczynić się do niekontrolowanego roznoszenia choroby zakaźnej. W mediach informowały wcześniej, aby zainteresowane osoby z całego kraju nie przyjeżdżały na uroczystości. Nie zorganizowano ich jak co roku w dużej hali przy ul. Bema, a w świątyni. W kulminacyjnym momencie było 200 osób na powierzchni, która wynosi ponad 3000 mkw. Do tego rozstawione zostały środki do dezynfekcji, a czestników wydarzenia informowano o konieczności przestrzegania zasad reżimu sanitarnego 

– podkreślił Wieczorek.

Zaznaczył, że możliwe złamanie przepisów przez pojedyncze osoby nie było przedmiotem analizy śledczych w tej sprawie, a podlegają one ocenie innych organów np. sanepidu.

Nie może być tak, że pan Rydzyk, pan Błaszczak, pan Ziobro stoją ponad prawem. Nie może być tak, że w Polsce są równi i równiejsi.

– podkreśliła parlamentarzystka Joanna Schuering-Wielgus podczas informowania o złożeniu powiadomienia.

Zdaniem posłanki obchody 29. rocznicy powstania Radia Maryja były przejawem szeroko rozumianej arogancji

Pokazując screeny z transmisji wydarzenia, posłanka pytała, dlaczego księża nie utrzymywali dystansu społecznego i nie mieli zamkniętych ust i nosa. Wyszczególniła też fakt, że minister Mariusz Błaszczak oraz Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro przemawiali bez maseczek.

Patrzyłam na to wszystko z obrzydzeniem, zresztą nie tylko ja. Każdego dnia na ulicach całej Polski zatrzymywani i spisywanie są ludzie, którzy pokojowo demonstrują w maseczkach po ulicach. Są sprawdzani ludzie, którzy chodzą do klubów fitness, centrów handlowych – czy mają maseczkę, czy jej nie mają. A tutaj w Toruniu odbywa się regularna impreza na 200 osób, na której nie było ani sanepidu, ani policji i nikt nikogo o nic nie pyta 

– powiedziała podczas konferencji prasowej.

Składający zawiadomienie po otrzymaniu informacji o odmowie wszczęcia postępowania mają 7 dni na złożenia zażalenia.

Co jeszcze na WIDAL.PL?

Poseł homoseksualista atakuje Kaczyńskiego: Jest traktowany jak książę

Poseł homoseksualista – Krzysztof Śmiszek, który prywatnie jest partnerem Roberta Biedronia, atakuje Jarosława Kaczyńskiego! Chodzi o ochronę jego domu i wydawanych na to ogromnych sum z publicznych pieniędzy!

“Diablo” Włodarczyk za kratkami krócej? Jest sposób, by wyszedł na wolność wcześniej!

Krzysztof “Diablo” Włodarczyk posiedzi za kratkami krócej niż pierwotnie to osądzono? Z najnowszych informacji, do których dotarł Super Express wynika, że utalentowany polski pięściarz może szybciej pojawić się na wolności!

Bunt w gastronomii! Nawet 20 tysięcy restauracji otworzyło się mimo pandemii!

To swoisty bunt w gastronomii! Według szacunkowych danych Sanepidu, nawet 20 tysięcy restauracji otworzyło się ponownie po 18 stycznia. Otwarcie restauracji nastąpiło pomimo trwającej w Polsce pandemii koronawirusa!