Widal.plPolitykaAntifa uznana za organizację terrorystyczną! Przełomowa decyzja Trumpa

Antifa uznana za organizację terrorystyczną! Przełomowa decyzja Trumpa

Antifa została uznana przez Stany Zjednoczone za organizację terrorystyczną. Jest to pokłosie wydarzeń, które mają obecnie miejsce w USA. Na terenie większości kraju trwają właśnie zamieszki, w których aktywnie biorą udział członkowie tej organizacji.

Zamieszki w USA rozpoczęły się po brutalnej i bezsensownej interwencji policji, po której śmierć poniósł George Floyd. Funkcjonariusz podczas jego zatrzymania trzymał kolano na jego szyi tak mocno, że afroamerykanin udusił się na miejscu.

Zamieszki w USA przybierają na sile

Po tej sytuacji tysiące czarnoskórych Amerykanów zaczęło protestować wobec brutalności policji. Słuszna akcja szybko jednak przerodziła się w zamieszki i bandyckie wybryki. Protestujący zaczęli demolować i podpalać samochody. Szturmują sklepy, które są rozkradane z całego towaru.

Jednak w protestach nie biorą udziału jedynie czarnoskórzy, ale też wielu białych i latynosów. Wielu z nich należy również do antify, która wezwała wszystkich Amerykanów do wzięcia udziału w zamieszkach.

Donald Trump szybko na to zareagował i uznał Antifę za organizację terrorystyczną. O wszystkim poinformował na Twitterze.

Czym jest Antifa?

Antifa to lewicowa organizacja, która sama się nazywa “antyfaszystowską”. Dzieli się na dwa nurty: liberalną i radykalną. Jest ruchem nieformalnym, pozbawionym jakiegokolwiek kierownictwa czy wewnętrznej hierarchii. Określana również jako subkultura. Choć z Antifą nie jest związana żadna ideologia polityczna, wyróżniają się wśród nich socjaliści, anarchiści, antyrasiści i liberałowie.

Najbardziej znaną częścią Antify są jej bojówki, które są bardzo groźne. Biorą udział chętnie we wszelkiego rodzaju zamieszkach. W Polsce również istnieją ich oddziały, które m.in. brały udział w blokowaniu Marszu Niepodległości.

Istnieją różne loga Antify. Jednym z najczęściej używanych jest logo przedstawiające dwie flagi – czerwoną i czarną, jedna przed drugą – w kole ratunkowym. Ten symbol nawiązuje do symboliki niemieckiej Akcji Antyfaszystowskiej z 1932 roku. Oryginalnie flagi były czerwone i miały symbolizować dwie zdelegalizowane przez nazistowski rząd partie polityczne – Socjaldemokratyczną Partię Niemiec i Komunistyczną Partię Niemiec. We współczesnej wersji symbolu zmieniono kolor jednej z flag na czarny, co ma nawiązywać do anarchizmu i zmieniono kierunek w którym powiewają flagi z prawego na lewy.

Charakterystyczne dla Antify, szczególnie tej bojówkowej, są czarne ubrania oraz maski. Ideą masek jest nie dać się rozpoznać prawicowym grupom ekstremistycznym, które rozpowszechniają publicznie dane personalne antyfaszystów, na przykład na stronie internetowej Redwatch.info. Są jednak też tacy, którzy się nie boją i wolą nie zasłaniać twarzy.

Zobacz także:

USA opuszcza WHO?

Nie ma już wątpliwości. Donald Trump zdecydował się na kolejny ważny krok.

Jest szczepionka na COVID-19?

Okazuje się, że koronawirusa można zwalczyć. Chodzi o szczepionkę, którą znamy od lat.

Unia Europejska nałoży nowe podatki. Wszystko przez koronawirusa.

To już niemal pewne. Unia Europejska nałoży nowe podatki. Zapowiedź nowych podatków wypłynęła z ust portugalskiej komisarz UE do spraw spójności i reform Elisy Ferreiry. Nowe podatki mają pomóc w walce z kryzysem po koronawirusie.