Jak podaje NASA, w stronę Ziemi zmierza asteroida. Portal National Geographic obliczył, że jest 20 razy większa od Pałacu Kultury w Warszawie. Czy stanowi ona zagrożenie naszej cywilizacji? Kiedy dokładnie spodziewać się uderzenia?
Asteroidę pierwszy raz wykryto ją aż 22 lata temu. Już wtedy stwierdzono, że może stanowić zagrożenie. Według naukowców przelatuje ona nieopodal orbity naszej planety. W 1998 roku NASA uznała, że jednak OR2 jest niegroźna, przynajmniej do końca stulecia (2000 roku).
Co to jest Potencjalna Groźna Asteroida (PHA)? Tutaj z pomocą przychodzi National Geographic, który dokładnie wyjaśnił termin.
“Określa się tak kosmiczne skały przelatujące odpowiednio blisko Ziemi (dokładnie do 7,48 mln km). Nie znaczy to, że stanowią realne zagrożenie. W większości wypadków tak nazywane są te, które mają kilku procentową ”szansę” trafienia w Ziemię w ciągu najbliższych milionów lat. Ale nie wcześniej.
Jeżeli jakieś ciało niebieskie wypada, lub nigdy nie trafia na listę systemu Sentry, najpewniej nie uderzy w nas w tym stuleciu, a i pewnie w kilku najbliższych. W przypadku komety, by uznać ją za Potencjalnie Groźną, musi spełniać warunek przelatywania koło nas przynajmniej raz na 200 lat.”
– czytamy.
Asteroida uderzy w Ziemię?
Asteroida 1998 OR jest największą, której przelot nastąpi w przeciągu następnych dwóch miesięcy. Gdyby trafiła w kulę ziemską, to poza absolutnym zniszczeniem w miejscu uderzenia, pył unosiłby się w atmosferze jeszcze przez kilka miesięcy?
Choć 1998 OR2 jest tak duża, że mogłaby wyrządzić nam wielkie szkody, to nie ma szans, by uderzyła w naszą planetę.
– twierdzi NASA.
Warto dodać, że Ziemia naturalnie oddala od siebie niebezpieczne obiekty, wpływając na trajektorię lotu. Zauważmy, że nasza planeta we wszechświecie jest bardzo małym obiektem, więc nie tak łatwo w nią uderzyć.
Kiedy 1998 OR2 się zbliży?
Przelotu można spodziewać się 29 kwietnia w godzinach przedpołudniowych. W najbliższym punkcie będzie oddalona o 6,3 mln km, czyli 16 razy dalej niż Księżyc.
Za: NASA/National Geographic
Podziel się:
Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj nas w Google News.