Widal.plUkrainaWażne spotkanie w Kijowie – kolejny sojusznik Ukrainy deklaruje swoją pomoc

Ważne spotkanie w Kijowie – kolejny sojusznik Ukrainy deklaruje swoją pomoc

Ważne spotkanie w Kijowie – kolejny sojusznik Ukrainy deklaruje swoją pomoc
Foto: Noobuster007, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Spotkanie liderów Czech i Ukrainy, naiwne przekonania Putina, incydent w Mołdawii – zapraszamy na podsumowanie wydarzeń!

Dziś z ukraińskich portów wypłynęło 12 zbożowców

Rano 31 października 12 statków ze zbożem o łącznej masie 345,5 tys. ton opuściło porty w Odesie, Chornomorsku i Jużnym – poinformowało ukraińskie ministerstwo infrastruktury. Wśród statków jest masowiec IKARIA ANGEL z ukraińską pszenicą dla Etiopii, której mieszkańcy są na skraju głodu. Jednocześnie do ukraińskich portów na załadunek wpuszczono cztery statki, które dzień wcześniej zostały skontrolowane przez WKK z udziałem wszystkich stron, w tym przedstawicieli Rosji. Ministerstwo podało, że ONZ i Turcja uzgodniły transport statków przez korytarz humanitarny na 31 października.

Putin uważa, że UE w zimie zmieni swoje nastawienie do Ukrainy

Institute for the Study of War (ISW) sugeruje, że prezydent Rosji Władimir Putin czeka na zimę i nadejście chłodów, aby sprawdzić, czy zmienią one stanowisko Europy w sprawie wspierania Ukrainy. Według analityków, przed końcem tego roku Władimir Putin będzie prowadził wojnę w Ukrainie, aby utrzymać zajęte terytoria, zdobyć nowe regiony i stworzyć warunki, które mogą doprowadzić do zmniejszenia poparcia dla Kijowa przez kraje Unii Europejskiej. Ponadto przewiduje się, że jest mało prawdopodobne, aby Putin dążył do bezpośredniego konfliktu zbrojnego z NATO. Jest jednak bardzo prawdopodobne, że będzie on nadal sugerował możliwość taktycznego użycia broni jądrowej i ataku na NATO w celu “złamania woli Zachodu do dalszego wspierania Ukrainy”.

Po raz pierwszy w Kijowie odbędzie się wspólne spotkanie rządów Ukrainy i Czech

Do Kijowa przybyła dziś delegacja Republiki Czeskiej pod przewodnictwem premiera Petra Fiali. W spotkaniu z ukraińskim rządem weźmie udział trzech wicepremierów i czterech ministrów. W związku z terrorystycznymi działaniami władz rosyjskich, wspólnemu spotkaniu towarzyszą rygorystyczne środki bezpieczeństwa. Wiadomo, że czeski rząd regularnie prowadzi negocjacje z partnerami z Polski, Słowacji i Izraela w podobnym formacie. “W trakcie negocjacji będziemy rozmawiać o udziale czeskich organizacji pozarządowych i firm w powojennej odbudowie Ukrainy, a także o wsparciu integracji Ukrainy z UE” – powiedział szef dyplomacji Jan Lipavsky.

Rosyjska rakieta spadła na północ Mołdawii

Ułamki zestrzelonej rakiety spadły na terytorium Mołdawii w mieście Neslavcha. Poinformowało o tym Ministerstwo Spraw Wewnętrznych tego kraju. Odnotowano, że rakieta została zestrzelona przez ukraiński system obrony powietrznej nad obwodem odeskim. W wyniku zdarzenia nie ma ofiar, ale w kilku domach w mieście wybito okna.

Zapraszamy na Instagrama SymvolMedia!