Widal.plUkrainaNajnowsze wieści z frontu

Najnowsze wieści z frontu

Najnowsze wieści z frontu
Foto: Graham Phillips, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons

Zachęcamy do zapoznania się z najnowszymi informacjami na temat wojny w Ukrainie.

Rankiem 21 lutego Putin zwrócił się do Rosjan z tradycyjnym już apelem, że to nie Federacja Rosyjska, lecz Zachód rozpoczął wojnę i że tak naprawdę wszystko „idzie zgodnie z planem”. Dlatego, aby pokonać NATO, armia rosyjska ostrzeliwała obiekty cywilne, np. przystanek. Wiadomo o co najmniej 6 zabitych i 11 rannych. W sumie doszło ostatnio do 20 eksplozji – Rosjanie uderzyli też w sklep, wieżowce, szpitale, przedszkola. Pożary wybuchały w całym mieście. W wyniku ostrzału dwie osoby zostały ranne na parkingu, kobieta we własnym mieszkaniu i dwóch mężczyzn w centrum miasta. Plan Putina polega na zabijaniu Ukraińców i zniszczeniu Ukrainy. Ostatniego dnia rosyjskie wojsko przeprowadziło 6 nalotów rakietowych i 28 z powietrza na infrastrukturę cywilną. Uderzyli także 86 razy salwami rakietowymi, w wyniku czego zniszczone i uszkodzone zostały obiekty cywilne. Są także zabici i ranni – informuje o tym Sztab Generalny. Ponadto, jak poinformował GUR Ukrainy, Rosja przygotowuje się do przeprowadzenia „masowej mobilizacji” studentów studiów stacjonarnych. Według wywiadu prawdopodobnie odbędzie się ona przed rozpoczęciem wiosennego poboru do wojska w kwietniu.

20 i 21 lutego Rosjanie metodycznie ostrzeliwali infrastrukturę energetyczną obwodu chersońskiego. W sumie w ciągu dnia rosyjscy okupanci ostrzelali region chersoński 58 razy z MLRS, moździerzy, artylerii, czołgów i UAV. Sam Chersoń został trafiony 6 razy. Budynki mieszkalne zostały uszkodzone, zginęły 2 osoby – informuje szef OVA Prokudin. Ogólnie rzecz biorąc, prawy brzeg obwodu chersońskiego jest stale pod ostrzałem Federacji Rosyjskiej. W ciągu zaledwie jednego dnia armia rosyjska ostrzelała miasto i ponad 30 osad w regionie.

Ostatniego dnia armia rosyjska ostrzeliwała ponad 25 osad granicznych w rejonach kupiańskim, czugujowskim i charkowskim. Rosjanie codziennie przeszukują budynki mieszkalne i  mieszkańców – np. wczoraj późnym wieczorem w wyniku ostrzału rakietowego w Kupiańsku uszkodzona została placówka wychowania przedszkolnego i obiekt sportowy. Na linii frontu Siły Zbrojne Ukrainy utrzymują swoje pozycje i odpierają wszelkie próby poprawy pozycji taktycznej przez wojsko rosyjskie.

20 lutego Rosjanie trzykrotnie ostrzelali Nikopol w obwodzie dniepropietrowskim. Pociski z ciężkiej artylerii uderzały w miasta i wsie. Również w ciągu minionej doby, 20 lutego, rosyjska armia ostrzeliwała infrastrukturę cywilną w rejonie 17 osiedli obwodu zaporoskiego. Wieczorem rakietami „Iskander-K” zaatakowali przedmieścia Zaporoża. Odnotowano trafienie na polu w pobliżu domów prywatnych. Nie ma informacji o rannych. Tymczasem Energoatom poinformowała, że ​​Rosjanie sprowadzili do elektrowni jądrowej Zaporoże ponad 600 poborowych i kadetów z Federacji Rosyjskiej i kontynuują budowę fortyfikacji wokół bloków energetycznych elektrowni i jej suchego składowiska wypalonego paliwa jądrowego.

W obwodzie ługańskim Rosjanie znacznie zwiększyli ostrzał i liczbę ataków, a także nadal ładują coraz więcej sprzętu i personelu. Ukraińscy obrońcy na kierunku Kreminsk utrzymują obronę, czasami przechodzą do kontrataku. Na kierunku Swatowe Siły Zbrojne jednego wieczoru zniszczyły trzy wrogie BMP – tam Rosjanie atakują w małych grupach, ich piechota posuwa się naprzód pod osłoną pojazdów opancerzonych. Opowiedział o tym na żywo szef ługańskiego OVA Serhij Gaidai. Zacięte walki toczą się także w obwodzie donieckim.

Instytut Studiów nad Wojną uważa, że ​​Ukraina jest w stanie odzyskać inicjatywę na polu bitwy w 2023 roku, pod warunkiem wystarczającego i terminowego wsparcia ze strony partnerów. Trwa 363. dzień wojny na pełną skalę w Ukrainie.

Red. Mariia Kotelnikova z SymvolMedia