Widal.plUkrainaNajnowsze wieści z frontu

Najnowsze wieści z frontu

Najnowsze wieści z frontu
Foto: Graham Phillips, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons

Zachęcamy do zapoznania się z najnowszymi informacjami na temat wojny w Ukrainie.

Wołodymyr Zełenski stwierdził, że rosyjska ofensywa już trwa – armia Putina atakuje z kilku kierunków, ale Siły Zbrojne Ukrainy skutecznie stawiają opór. Wiadomo też, że niedawno do tymczasowo okupowanego Ługańska przybyła kolejna grupa instruktorów z Iranu, aby szkolić rosyjskie wojsko w zakresie użycia szturmowych bezzałogowych systemów powietrznych – poinformował o tym Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Sekretarz RBNiO Daniłow powiedział, że Rosjanie przygotowują się i będą próbowali przeprowadzić zmasowany atak rakietowy w dniach 23-24 lutego. Według niego Kreml próbuje obecnie zmienić taktykę ostrzału i atakować czasem w ciągu dnia, potem rano, a potem w nocy. Jednocześnie wystrzeliwując albo fałszywe pociski, albo balony, albo rakiety. Tak więc w nocy 16 lutego Rosjanie rozpoczęli zmasowany atak rakietowy. Niestety, część pocisków manewrujących Kh-22 osiągnęła swoje cele, uderzając w obiekty infrastruktury krytycznej. Obecnie Ukraina nie dysponuje bronią zdolną do zniszczenia tego typu pocisków.

W ciągu ostatniej doby wróg wystrzelił 41 pocisków różnych typów na terytorium Ukrainy, w tym pięć pocisków przeciwlotniczych S-300 na Charków. Obrońcy zestrzelili 16 rakiet. Ponadto rosyjskie wojsko przeprowadziło 24 naloty i przeprowadziło ponad 50 ataków z systemów salw rakietowych. Wśród ludności cywilnej są ranni i zabici. Wojska Federacji Rosyjskiej kontynuują ofensywę w pięciu kierunkach, Siły Obronne Ukrainy odparły w ciągu dnia ich ataki w pobliżu 16 osiedli w obwodach charkowskim, donieckim i ługańskim. Jednak zagrożenie kolejnymi uderzeniami ze strony Federacji Rosyjskiej pozostaje wysokie na całej Ukrainie.

W dniu 16 lutego armia rosyjska ostrzeliwała region Chersonia 76 razy z MLRS, moździerzy, artylerii, czołgów i UAV. Sam Chersoń został trafiony 9 razy. Pociski uderzyły w port handlowy i domy. Trzy osoby zginęły, siedem zostało rannych – informuje o tym Chersońska OVA. Wojska rosyjskie regularnie ostrzeliwują dzielnice mieszkalne: zabijają cywilów i niszczą infrastrukturę miasta

16 lutego około godziny 23:00 wystrzelono siedem rakiet z terytorium Federacji Rosyjskiej nad obwód charkowski. Bezpośrednio w Charkowie doszło do trzech eksplozji. Cztery eksplozje miały z kolei miejsce w kupiańskiej strefie przemysłowej. Według najnowszych danych nie ma ofiar. Prace na lądowiskach trwają, ale komplikuje je fakt, że Rosjanie nadal ostrzeliwują miasto artylerią, MLRS i moździerzami, a z podobnymi atakami mierzą się także inne przygraniczne osady obwodu charkowskiego. Dziesiątki osad w obwodzie charkowskim są codziennie ostrzeliwane przez wroga. Na linii kontaktu rosyjska armia zintensyfikowała działania, ale sytuacja jest całkowicie pod kontrolą Sił Zbrojnych Ukrainy – powiedział Oleg Sinegubow, szef charkowskiego OVA.

W ciągu minionej doby, 16 lutego, rosyjska armia ostrzeliwała infrastrukturę cywilną w rejonie 18 osiedli obwodu zaporoskiego. 15 lutego rosyjska armia ostrzeliwała 16 osad w obwodzie zaporoskim. Otrzymano pięć meldunków o zniszczeniach domów obywateli i obiektów infrastruktury. Wiadomo też, że w okupowanym czasowo Melitopolu Rosjanie zainstalowali dodatkową wieżę telefonii komórkowej do podsłuchiwania rozmów telefonicznych

Ciężkie walki trwają w obwodach donieckim i ługańskim. Rosjanie próbują przebić się przez ukraińską obronę i nie oszczędzają swoich wojsk. Miasta i wsie na pierwszej linii są również pod ciągłym ostrzałem. Wiadomo również, że w wyniku rosyjskiego ataku na Bachmut zginęło pięciu cywilów, a dziewięciu zostało rannych. Codziennie w Ukrainie giną kolejni ludzie. Trwa 359. dzień wojny.

Red. Mariia Kotelnikova z SymvolMedia