Widal.plSportRosjanie całkowicie wykluczeni ze sportu? Pojawiają się kolejne argumenty!

Rosjanie całkowicie wykluczeni ze sportu? Pojawiają się kolejne argumenty!

Rosjanie całkowicie wykluczeni ze sportu? Pojawiają się kolejne argumenty!
Foto: Andrew Butko, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Europa solidarnie wspiera ukraińską sprawę, również w sporcie. Równolegle pojawiają się kolejne argumenty za całkowitym wykluczeniem Rosjan ze wszystkich możliwych dyscyplin. Zapraszamy na podsumowanie wydarzeń sportowych autorstwa red. Mateusza Szymanka z SymvolMedia!

DLACZEGO ROSJANIE POWINNI BYĆ WYKLUCZENI ZE SPORTU?

Rosyjska tenisistka Anastazja Gasanowa wypowiedziała się w mediach społecznościowych na temat wojny w Ukrainie. Jej zdaniem winnymi konfliktu są Ukraińcy, którzy sprowokowali „operację specjalną” ostrzeliwaniem obwodów ługańskiego i donieckiego. Słowa Gasanowej są powieleniem rosyjskich przekazów propagandowych. Rosjance szybko odpowiedział najlepszy ukraiński tenisista- Oleksandr Dołgopołow. Stwierdził on, że świat czekał osiem miesięcy na zajęcie przez rosyjskich sportowców stanowiska wobec wojny, niestety opowiadają się oni za dalszą agresją. To kolejny raz w świecie tenisa, gdy dochodzi do prowokacji wobec Ukraińców. Kilka tygodni temu opisywaliśmy sytuację, w której rosyjska tenisistka poprosiła o wyprowadzenie ze stadionu w USA kibicki z flagą Ukrainy. Niestety światowe federacje tenisowe, po ataku Rosji, nie zdecydowały się na wykluczenie z rozgrywek zawodników rosyjskich, co daje możliwość promocji kremlowskiej propagandy.

GESTY WSPARCIA I SOLIDARNOŚCI W EUROPEJSKICH PUCHARACH

W ubiegłym tygodniu ukraińskie zespoły Szachtara i Dynama rozgrywały swoje domowe mecze w europejskich pucharach w Warszawie i Krakowie. Szachtarowi udało osiągnąć się świetny wynik, którym był remis 1:1 z najlepszą drużyną Europy – Realem Madryt. Poza aspektem sportowym bardzo ważnym elementem widowiska była oprawa przygotowana przy wsparciu kibiców Legii Warszawa. Cały stadion wypełnił się kartoniadą w barwach narodowych Ukrainy i Polski. Podobnie było na stadionie Cracovii, gdzie swój mecz ze Stade Rennes rozgrywało Dynamo Kijów. Nie brakowało plakatów ze słowami wsparcia kierowanymi na front. Niestety Dynamo przegrało swój kolejny mecz w Lidze Europy i na dwie kolejki przed końcem fazy grupowej wszystko wskazuje na to, że drużyna ze stolicy zakończy swój udział w europejskich pucharach już jesienią. 

DERBY UKRAINY Z SYMBOLICZNYM ROZPOCZĘCIEM

Najbardziej prestiżowe ukraińskie spotkanie pomiędzy Szachtarem Donieck i Dynamem Kijów, rozgrywane we Lwowie, rozpoczęło się od kopnięcia piłki przez obrońcę Mariupola. Michaił Dianow, o którym mowa, z wykształcenia jest muzykiem i pianistą. Podczas heroicznej obrony Azowstalu został wzięty do niewoli przez rosyjskich żołnierzy. Udało mu się powrócić dzięki wymianie jeńców. Szachtar przekazał na leczenie muzyka 600 tys. dolarów, które ten następnie oddał na ratowanie swoich towarzyszy z armii. W spotkaniu triumfowała drużyna z Doniecka (3:1) będąca aktualnie w znacznie lepszej formie od Dynama.

Zachęcamy do odwiedzenia Instagrama SymvolMedia!