Panująca pandemia COVID-19 co prawda paraliżuje normalne funkcjonowanie społeczeństwa, a informacje o kolejnych masowych zarażeniach i ofiarach śmiertelnych budzą grozę, ale w obecnej sytuacji jest jedna rzecz, która pozytywnie wpływa na nastrój Polaków. To rekordowe obniżki cen paliw na stacjach!
O ile świat czeka ogromny kryzys gospodarczy spowodowany zaprzestaniem funkcjonowania wielu dziedzin życia społecznego, szczególnie w usługach, gastronomii, kulturze i sporcie, to branża paliwowa poprzez obniżenie cen będzie próbowała kryzys ujarzmić.
Paliwo – jakie ceny dzisiaj?
Dzisiaj kierowcy nie zobaczą już praktycznie nigdzie paliwa w cenie wyższej niż 5 złotych, a na wielu stacjach w Polsce cena detaliczna za sprzedaż benzyny czy oleju napędowego spadła poniżej 4 złotych.
Aktualna średnia cena benzyny dla PB 98 i PB 95 wynosi odpowiednio 4,56 zł/l i 4,19 zł/t. Za olej napędowy średnio zapłacimy 4,30 zł/l, a za autogaz 1,92 zł/l.
Zaznaczamy, że szczęśliwcy znający ceny paliw w swoim regonie mogą znaleźć stacje benzynowe, które sprzedają paliwo za cenę już poniższej 4 złotych za litr.
Tak rekordowe obniżki są oczywiście wynikiem panującej pandemii koronawirusa, która spowolniła między innymi branżę logistyczną, ale i społeczeństwo rzadziej korzysta z samochodów, przez co stacje benzynowe notują mniejsze obroty. Nie bez przyczyny pozostaje też fakt, że najwięksi światowi producenci paliwa nie osiągnęli porozumienia w sprawie działalności w dobie pandemii.
Czy będzie jeszcze taniej?
Czy możemy spodziewać się jeszcze niższych cen na stacjach benzynowych? Główny ekonomista grupy PKN Orlen Adam Czyżewski zwrócił uwagę na fakt, iż w Polsce ceny za paliwa są najniższe w całej Unii Europejskiej, mimo takich samych warunków zakupu surowca dla pozostałych państw Europy. Ceny powinny dalej spadać, ale najprawdopodobniej nie będą to już tak znaczące obniżki.
Jest to dobra wiadomość także dla innych branż, bowiem mając tańszą możliwość zakupu paliwa, a co za tym idzie tańszy transport, obniżki powinni odczuć także ludzie, niekorzystający z samochodów. Towary w sklepach bowiem powinni stanieć, ponieważ transport ich do dyskontów będzie mniej kosztował producentów.
Podziel się:
Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj nas w Google News.