Widal.plOgólnePilne! W Polsce ogłoszono stan epidemii!

Pilne! W Polsce ogłoszono stan epidemii!

Z ostatniej chwili. Rząd ogłosił stan epidemii. Premier wraz z ministrem zdrowia popierają swoją decyzje, narastającym zagrożeniem spowodowanym pandemią koronawirusa.

Stan epidemii ma objąć cały kraj z dniem dzisiejszym. Mateusz Morawiecki oraz Łukasz Szumowski ogłosili stan Epidemii w specjalnym spotkaniu w Kancelarii Premiera.

Stan epidemii co to oznacza?

W oficjalnym komunikacie rządu, ogłoszono kilka informacji i nakazów, które będą obowiązywały w całym kraju.

W dzisiejszym dniu ponad 50 osób zostało zarażonych, 900 osób jest hospitalizowanych, kilkadziesiąt tysięcy osób jest w kwarantannie. To upoważnia mnie do podpisania rozporządzenia wspólnie z ministrem spraw wewnętrznych i administracji, ogłaszającego stan epidemii w Polsce. Wprowadziliśmy zmiany doprecyzowujące ograniczenia w branży transportowej czy galeriach handlowych i przedsiębiorstwach. Zostaną otwarte w galeriach handlowych sklepy spożywcze i apteki. Będzie można również kupić środki czystości.

Z informacji, które podał minister wynika, że zaostrzą dotychczas podjęte środki. Oprócz tego podjął decyzje o podpisaniu dokumentu na podstawie dzisiejszej liczby chorych oraz ludzi podejrzanych.

Rząd podejmie następujące działania:

  • zredukują środki publicznego transportu.
  • zamkną galerie handlowe z wykluczeniem sklepów spożywczych i aptek
  • wydłużą czas zamknięcia szkół i uczelni oraz publicznych ośrodków kultury.i
  • zwiększyli grzywny za niestosowanie się do kwarantanny z maksymalnie 5 tys. zł do 30 tys.

Politycy uspokajają, że w czasie stanu epidemii, nie dojdzie do zakłócenia w dostawach towarów do sklepów. Oprócz tego premier wspomniał, że wybory prezydenckie nie będą przeniesione.

Stan epidemii to czas “społecznej dyscypliny”

Premier dał do zrozumienia obywatelom, że nadszedł czas, aby ludzie przemyśleli swoje czyny i zmobilizowali się w przeciwdziałaniu roznoszenia infekcji. Wydłużyli czas kwarantanny do świąt wielkanocnych.

Najbliższe 2-3 tygodnie do świąt muszą być tygodniami społecznej dyscypliny.[…] W ten sposób chronimy jedni drugich i taka społeczna izolacja bardzo pomaga. […]Robimy to w dużym stopniu dla nas samych, dla wszystkich Polaków, ale w szczególności dla osób starszych, dla seniorów.

Mateusz Morawiecki wzywa każdego obywatela, aby spełnili swój obywatelski obowiązek. W chwili obecnej osób zarażonych koronwirusem jest 411, a pięć osób zmarło. Liczba stale rośnie.