Widal.plUkrainaNajnowsze wieści z frontu

Najnowsze wieści z frontu

Najnowsze wieści z frontu
Foto: Graham Phillips, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons

Zachęcamy do przeczytania najnowszych informacji o kolejnych wydarzeniach z wojny w Ukrainie.

5 grudnia Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że w ciągu minionej doby Rosjanie dokonali 7 nalotów rakietowych i 32 nalotów oraz wystrzelili ponad 50 granatników przeciwpancernych na pozycje wojsk ukraińskich i osady. Ostrzelano 7 obwodów Ukrainy. Wiadomo również, że jednostki Sił Zbrojnych odparły ataki armii rosyjskiej na terenach 13 osad w obwodach ługańskim i donieckim.

W ostatnich tygodniach Rosja rzadziej wystrzeliwuje irańskie drony kamikadze Shahed-136 ze względu na zimną pogodę. Ma ona negatywny wpływ na materiały, z których wykonane są drony – powiedział zastępca dowódcy połączonych sił Sił Zbrojnych Ukrainy ds. łączności strategicznej. Jednocześnie istnieje zagrożenie uderzeniami rakietowymi na obiekty systemu energetycznego i infrastruktury krytycznej na całym terytorium Ukrainy.

Rosjanie kontynuują ostrzał artyleryjski niedawno wyludnionych osad w obwodzie chersońskim. Tylko 4 grudnia odnotowano 27 ostrzałów z artylerii, czołgów, moździerzy i dział przeciwlotniczych – informuje Chersońska OVA. Chersoń jest też niemal nieprzerwanie ostrzeliwany – rosyjskie wojsko atakuje tereny mieszkalne i infrastrukturę cywilną. W niedzielę zaatakowano apartamentowiec i gazociąg. Trafiono w budynek aresztu śledczego w Chersoniu. Część pomieszczeń jest uszkodzona, wśród personelu są ranni. W wyniku ostrzału artyleryjskiego centrum Chersoniu budynek sali kinowo-koncertowej „Yuvileiny” został poważnie uszkodzony.

Wojska Federacji Rosyjskiej nadal ostrzeliwują infrastrukturę cywilną zaludnionych obszarów obwodu zaporoskiego – nocą przeprowadzają ataki rakietowe na obiekty infrastruktury przemysłowej i energetycznej Zaporoża. W obwodzie dniepropietrowskim Rosjanie trafili w Krzywy Róg trzema rakietami. Zniszczony został warsztat przedsiębiorstwa przemysłowego. Jeden pracownik zmarł, trzy osoby zostały ranne i przebywają w szpitalu. W nocy 4 grudnia Rosjanie po raz kolejny rozpoczęli atak moździerzowy na akwen wodny Oczakowa (obwód mikołajowski).

Dziś rano w obwodzie charkowskim Rosjanie skierowali rakiety S-300 na cywilną infrastrukturę Kupiańska. Jedna osoba zmarła. Na stacji paliw wybuchł pożar – palił się samochód. Uszkodzono dachy domów. Codziennie ostrzeliwane są także osady rejonów czugujowskiego i iziumskiego w obwodzie charkowskim.

W kierunku Ługańska ukraińscy żołnierze przez całą dobę odpierają rosyjskie ataki. W niedzielę zestrzelili też wrogi śmigłowiec Ka-52, zabijając rosyjskich pilotów. Według szefa ługańskiej OVA Serhija Gajdaja, co 50-100 metrów ziemi ługańskiej napotykane są trudności, ale ZSU kontynuuje ofensywę w kierunku Swatowa i Kreminnej. Obecnie w obwodzie ługańskim wyludniono 13 osad.

Ruch 16 wrogich okrętów odnotowano na Morzu Czarnym w poniedziałek, 5 grudnia. Wśród nich – 2 nośniki rakiet – okręty podwodne. Możliwa jest całkowita salwa – 8 “kalibrów”.

Red. Mariia Kotelnikova z SymvolMedia