Widal.plUkrainaNajnowsze wieści z frontu

Najnowsze wieści z frontu

Najnowsze wieści z frontu
Foto: Graham Phillips, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons

Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi aktualnych wydarzeń z wojny w Ukrainie.

Szef Rady Europejskiej Charles Michel powiedział, że najbliższe 2-3 tygodnie będą decydujące w kontekście wojny w Ukrainie: „To, co wydarzy się w 2023 roku – a wiele zależy od nadchodzących tygodni – zadecyduje o naszej przyszłości. Ukrainie trzeba zapewnić wszelkie niezbędne wsparcie”. Jednak nawet teraz niektóre kraje nie mają odwagi podjąć realnych kroków, aby pomóc Ukrainie zakończyć tę wojnę. Tymczasem Siły Zbrojne nadal odpierają liczne rosyjskie ataki, których liczba stale rośnie. Ponadto, według szefa ługańskiego OVA Serhija Gajdaja, wyzwolenie obwodu ługańskiego jest trudne – lasy wokół Kreminnej są mocno zaminowane, a Rosjanie nieustannie rzucają kolejne rezerwy do walki.

Ogólnie rzecz biorąc, armia rosyjska stale prowadzi nieudane akcje ofensywne na kierunkach Lyman, Avdiiv i Zaporoże oraz próbuje posuwać się w rejonie Bachmutu (obwód doniecki). Na pozostałych kierunkach, jak informuje Sztab Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych, prowadzi działania defensywne. W dniu 22 stycznia Rosjanie przeprowadzili 4 naloty rakietowe i 5 z powietrza oraz ponad 40 ataków z systemów salw rakietowych. Tego samego dnia Siły Zbrojne odparły ataki na terenach ponad 10 osiedli w obwodach  ługańskim i donieckim.

Ponadto od 18 do 21 stycznia do kilku osad w okolicy Chersonia przybyły posiłki rosyjskie. Według informacji z OVA, w ostatnim dniu rosyjskie wojsko oddało 25 strzałów na terenie obwodu chersońskiego – strzelano z artylerii, MLRS, moździerzy i czołgów. Miasto było ostrzelane 4 razy – trafiono w stocznię i budynki mieszkalne, a trzy osoby zostały ranne.

W nocy 23 stycznia Rosjanie dwukrotnie ostrzelali Nikopolszczynę – w obu rejonach wylądowało ponad 20 pocisków. Przedwczoraj rosyjska armia wystrzeliła ponad 30 pocisków artyleryjskich w zaludnione obszary. W mieście Marganec uszkodzono placówkę edukacyjną, przedsiębiorstwo przemysłowe, kanał wodny, budynek administracyjny i linie energetyczne. Każdej nocy wygląda to podobnie.

23 stycznia wieś w obwodzie sumskim znalazła się pod rosyjskim ostrzałem. Armia Federacji Rosyjskiej napadła na samo centrum –  jednego ranka w zaledwie 15 min przeprowadzono atak na ludność cywilną. Uszkodzony został dom sołtysa, dom kultury, sklep na linii energetycznej. W nocy Rosjanie ostrzelali moździerzami kolejną dzielnicę regionu sumskiego  – odnotowano 12 trafień.

W ciągu ostatniego dnia rosyjskie wojsko ostrzelało 17 osad w Zaporożu. Policja poinformowała, że ​​otrzymano 41 zgłoszeń o zniszczeniach budynków i obiektów infrastruktury. Jednocześnie Federacja Rosyjska stara się wzmocnić swoją armię na kierunku Zaporoże w celu przeprowadzenia nowego ataku na pozycje Sił Zbrojnych Ukrainy. „Rosyjskie wojska próbują posuwać się małymi grupami, ale to im się nie udaje: na razie pozycja sił ukraińskich nie uległa zmianie” – donosi Yerin, szef połączonego centrum prasowego Sił Obronnych kierunku Tavria

Według stanu na 23 stycznia na Morzu Czarnym dyżur bojowy pełni 11 rosyjskich okrętów, w tym 3 lotniskowce pocisków manewrujących Kalibr, łączna salwa wynosi około 24 pocisków. Na Morzu Azowskim Federacja Rosyjska nadal kontroluje łączność morską, utrzymując 2 statki w służbie bojowej. Na Morzu Śródziemnym znajduje się 10 rosyjskich okrętów, z czego 5 to nośniki pocisków manewrujących Kalibr, łączna salwa to 72 pociski. Trwa 334. dzień wojny.

Red. Mariia Kotelnikova z SymvolMedia