Widal.plUkrainaNajnowsze wieści z frontu

Najnowsze wieści z frontu

Najnowsze wieści z frontu
Foto: Graham Phillips, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons

Zachęcamy do zapoznania się z najnowszymi informacjami dotyczącymi wojny w Ukrainie.

Poranek 29 grudnia w Ukrainie rozpoczął się od zmasowanego rosyjskiego ataku rakietowego. W całym kraju ogłoszono alarm lotniczy. Tym razem Moskwa wystrzeliła 69 pocisków, z czego 54 zostały zniszczone przez siły obrony powietrznej. Ponadto w nocy zestrzelono 11 irańskich dronów „Szahed-131/136”.

Najwięcej rakiet zarejestrowano i zestrzelono nad Odesą. Poinformował o tym szef Odeskiej OVA Maksym Marczenko: „Jednostki obrony przeciwlotniczej zestrzeliły nad regionem 21 pocisków! Szczątki jednego z nich spadły na budynek mieszkalny. Niestety doszło do uszkodzeń infrastruktury energetycznej, dlatego w obwodzie odeskim mamy do czynienia z nagłymi przerwami w dostawie prądu. Wszystkie służby są na miejscu i działają”.

Poranny atak w Kijowie nie obył się bez ofiar. Zmarły trzy osoby, w tym 14-letnia dziewczynka. Wszyscy byli hospitalizowani. „Mamy 10 zniszczonych domów prywatnych, jedną placówkę medyczną, przedsiębiorstwo przemysłowe, plac zabaw dla dzieci i samochody. Obecnie około 180 000 abonentów w obwodzie kijowskim jest pozbawionych prądu” – powiedział Ołeksij Kuleba, szef Kijowskiej OVA. Podczas ataku Federacji Rosyjskiej siły obrony powietrznej zestrzeliły 16 pocisków rakietowych nad Kijowem i jego okolicą.

W nocy 29 grudnia rosyjskie wojsko zaatakowało dronami obiekty infrastruktury energetycznej w Charkowie. W sumie wystrzelono 13 dronów, 11 z nich zostało zestrzelonych przez siły obrony powietrznej. Rano Rosjanie wielokrotnie bombardowali infrastrukturę energetyczną miasta pociskami S-300 wystrzelonymi z Biełgorodu w Federacji Rosyjskiej. Pod ciągłym ostrzałem znajdują się osady rejonów kupiańkiego, charkowskiego i czugujowskiego, położone przy linii kontaktowej i granicy z Federacją Rosyjską.

W obwodzie lwowskim podczas nalotu dwie rakiety trafiły w podstację elektryczną, a cztery kolejne zostały zestrzelone przez siły obrony przeciwlotniczej. Obecnie prawie 300 miejscowości jest bez prądu, ponad 70 z nich częściowo. W obwodzie iwanofrankiwskim, oprócz prywatnego domu, Rosjanie zaatakowali także obiekt energetyczny.

W wyniku porannego ataku rakietowego w Chersoniu fala wybuchowa wysadziła 70 okien w ambulatorium kardiologicznym, pięcioro drzwi, częściowo dach i fasadę nad centralnym wejściem. 27 grudnia Rosjanie ostrzelali oddział położniczy jednego ze szpitali w Chersoniu. Zniszczona została izba przyjęć budynku położniczego, uszkodzone zostały okna. Trafiono także w przedszkole i piekarnię. W dniu 28 grudnia armia rosyjska ostrzeliwała Chersoń 49 razy. Jedna osoba zginęła, dziewięć zostało rannych. Wśród nich jest 10-letnie dziecko. O wszystkim poinformował szef OVA Januszewicz.

W obwodzie dniepropietrowskim wieczorem 28 grudnia siły obrony powietrznej zestrzeliły wszystkie pięć rosyjskich dronów – poinformowało Dowództwo Lotnictwa Wschodniego. W nocy wojsko rosyjskie 8 razy ostrzeliwało Nikopolszyczyznę z Gradów i ciężkiej artylerii – rosyjskie pociski uszkodziły dziesiątki domów prywatnych i budynków gospodarczych, sklep, samochód, cztery piece gazowe i dwie linie energetyczne oraz zniszczyły 20 paneli słonecznych. W nocy 29 grudnia Nikopol był trzykrotnie ostrzeliwany przez ciężką artylerię – zniszczony został wieżowiec, kilka domów prywatnych i kilka linii energetycznych

W ciągu minionej doby, 28 grudnia, okupanci ostrzelali cywilną infrastrukturę 19 osiedli w Zaporożu. Otrzymano 28 zgłoszeń o zniszczeniach budynków i obiektów infrastruktury cywilnej w wyniku ostrzału artyleryjskiego. Z powodu masowego ataku rakietowego w całym kraju, w Zaporożu występują przerwy w dostawach energii.

Obecnie Rosjanie robią wszystko, aby przy Nowego Roku Ukraińcy zostali bez prądu, ciepła i wody. W ten sposób „wyzwalają” Ukrainę – niszczą infrastrukturę i terroryzują ludność cywilną. Trwa 309. dzień wojny.

Red. Mariia Kotelnikova z SymvolMedia