Widal.plGospodarkaMorawiecki szuka pieniędzy, Polacy nie będą zadowoleni. Czekają nas nowe podatki?

Morawiecki szuka pieniędzy, Polacy nie będą zadowoleni. Czekają nas nowe podatki?

Mateusz Morawiecki szuka właśnie nowych środków na walkę z koronawirusem. Poziom gospodarki Polski w parę tygodni obniżył się bardzo mocno. Wszystko przez wprowadzone restrykcje, które zatrzymały tysiące polskich firm.

Obostrzenia mają na celu powstrzymanie rozchodzenia się epidemii po całym kraju, ale ich skutkiem ubocznym jest zatrzymanie się gospodarki kraju. Podobna sytuacja jest we wszystkich państwach, które zdecydowały się mocno walczyć z koronawirusem. Odmienną strategię obrała m.in Szwecja czy Białoruś. Tam wszystko toczy się starym torem.

Mateusz Morawiecki poszukuje pieniędzy na walkę z epidemią

Premier Polski podczas wystąpienia w Sejmie RP ogłosił, że będzie mocno orędował za nowymi podatkami na poziomie Unii Europejskiej.

Epidemia uderzyła w podstawy gospodarki globalnej, w szczególności w Europę Zachodnią i Unię Europejską. To dlatego na wszystkich Radach Europejskich w ostatnich tygodniach podkreślam bardzo jednoznacznie: UE musi zbudować bardzo odważny pakiet. Musimy wrócić do naszych poprzednich pomysłów, takich jak podatek cyfrowy, podatek od transakcji finansowych, podatek od śladu węglowego czy podatek od wielkich korporacji międzynarodowych. To są pomysły, dzięki którym do budżetu UE wpłynie nie 1 czy 2 mld euro, ale dziesiątki miliardów nowych środków na walkę z koronawirusem.

– ogłosił z mównicy szef rządu. To jednak nie koniec jego planów. Mateusz Morawiecki planuje walkę z rajami podatkowymi.

Musi zadziać się to, co powtarzamy jak Katon o Kartaginie – koniec z rajami podatkowymi. Polska mówi o tym głośno od kilku lat, od kiedy rządzi PiS. Raje podatkowe są wielkim ubytkiem środków dla wszystkich krajów, bogatszych i biedniejszych. To mechanizm poprzez który bogaci ludzie i firmy rozliczają się w państwach takich jak Szwajcaria, Lichtenstein czy Cypr. Chcemy świata bez rajów podatkowych. Chcemy spowodować, żeby w budżecie państw i UE były nowe środki na walkę z koronawirusem.

– dodał premier.

Premier popiera utworzenie ogólnoeuropejskiej pomocy

Mateusz Morawiecki dodał, że jego zdaniem należy stworzyć specjalny instrument finansowy do walki z koronawirusem na poziomie Unii Europejskiej. Premier podkreślił, że tego zdania jest nie tylko on, ale również inne kraje mocno dotknięte pandemią wirusa COVID-19.

Potrzebujemy nowych środków w ramach UE. Rozmawiałem z przewodniczącą Ursulą von der Leyen, żeby się pojawiały. Polska gotowa jest uczestniczyć w mechanizmach gwarancyjnych, które umożliwią emisję na światowych rynkach. Proporcjonalnie podzielone, środki te mogłyby służyć na walkę z koronawirusem. To nie tylko działania polskie. O wspólną, solidarną politykę upomniały się też Włochy, Francja, Hiszpania czy Grupa Wyszehradzka.

– podkreślił Morawiecki.