Widal.plUkrainaKontrowersyjny artysta z Wielkiej Brytanii wspiera Ukrainę za pomocą sztuki

Kontrowersyjny artysta z Wielkiej Brytanii wspiera Ukrainę za pomocą sztuki

Kontrowersyjny artysta z Wielkiej Brytanii wspiera Ukrainę za pomocą sztuki
Foto: rajatonvimma /// VJ Group Random Doctors, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons

Światowej sławy brytyjski artysta uliczny Banksy potwierdził, że stworzył siedem murali w Ukrainie, w tym w Borodziance, Irpen i Kijowie. Na oficjalnej stronie na Instagramie opublikował wideo, na którym widać, jak artysta tworzył graffiti. Można też dostrzec reakcję Ukraińców.

https://www.instagram.com/reel/ClEaVDJOPaM/?utm_source=ig_web_copy_link

Przez ponad rok ten graficiarz, działacz polityczny i reżyser, znany jedynie pod pseudonimem Banksy, nie tworzył nowego graffiti. Po pojawieniu się nowych murali na ulicach Ukrainy przez jakiś czas zakładano jedynie, że artysta odwiedził kraj toczący wojnę z rosyjskim najeźdźcą – pierwsze graffiti, wykonane w stylu Banksy’ego, zauważono w listopadzie. Tego samego dnia artysta opublikował zdjęcie swojej pracy z gimnastyczką, które pojawiło się na zniszczonym domu w Borodziance w obwodzie kijowskim.

Jednak wideo na Instagramie stało się prawdziwym dowodem zarówno obecności Banksy’ego, jak i jego stosunku do Federacji Rosyjskiej. Jeden z murali przedstawia mężczyznę, który wygląda jak prezydent Rosji rzucony na podłogę podczas meczu judo z dzieckiem, a Putin znany jest przecież z posiadania czarnego pasa w tej dyscyplinie.

Opis murali. (Link do zdjęć https://bzh.life/ua/mesta-i-veshi/benksi-pidtverdiv-shho-stvoriv-sim-muraliv-u-riznih-misczyah-ukrayini-vklyuchayuchi-kiyiv/ )

Kijów. Plac Niepodległości. Na graffiti dzieci huśtają się jak na huśtawce na stojącym nieopodal przeciwczołgowym jeżu.

Gimnastyczka stoi na rękach na ruinach ściany domu w Borodziance.

Na zniszczonym budynku w Irpen przedstawiona jest gimnastyczka ze wstążkami.

Brodaty mężczyzna kąpie się na ścianie zbombardowanego przez Rosjan domu w Górce.

Kijów. Banksy wykorzystał istniejące graffiti na penisie, przekształcając je w głowicę nuklearną załadowaną na nadwozie opancerzonej ciężarówki.

Gostomel. Graffiti przedstawia kobietę w szlafroku z gaśnicą i maską przeciwgazową.

Teraz chcą stworzyć muzeum wojny w Borodziance i przenieść tam prace Banksy’ego.Georgiy Yerko, burmistrz miasta, powiedział: „Chcemy zrobić muzeum i je tam umieścić. Poza tym mogą tam być przechowywane inne pamiątki z wojny, w tym rozstrzelany pomnik Tarasa Szewczenki. Mamy eksponaty i społeczność chce je zobaczyć w muzeum”.

Nawiasem mówiąc, w marcu reprodukcja pracy Banksy’ego CND Soldiers została sprzedana na aukcji za 106 505 dolarów, które przekazano szpitalowi dziecięcemu w Kijowie. Oryginalny mural pojawił się po raz pierwszy przed parlamentem w Londynie w 2003 roku podczas protestów przeciwko wojnie w Iraku.

Zapraszamy na Instagrama SymvolMedia!