Widal.plUkrainaKolejne miejscowości wyzwolone!

Kolejne miejscowości wyzwolone!

Kolejne miejscowości wyzwolone!
Foto: Graham Phillips, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons

W ciągu ostatniego tygodnia Siły Zbrojne Ukrainy wyzwoliły 179 miejscowości na prawym brzegu Dniepru. To ponad 4,5 tysiąca kilometrów kwadratowych terytorium Ukrainy.

Ukraińska komunikacja jest przywracana w Chersoniu, Snigurivki i innych niezamieszkanych osiedlach, a od poniedziałku pierwsze opuszczone miasta obwodu chersońskiego odzyskają prąd. Poinformował o tym dyrektor wykonawczy DTEK Dmytro Sakharuk, dodając, że elektryczność w Chersoniu pojawi się później.

Ukraińskie wojsko zawiesiło ukraińską flagę na zniszczonym moście Antoniwskim. 14 listopada do Chersonia przybył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który spotkał się z wojskiem i mieszkańcami na głównym placu miasta. Jednocześnie, Rosjanie ogłosili Heniczesk tymczasową stolicą administracyjną regionu, a Pieskow tak skomentował wizytę Zełenskiego w Chersoniu: „Pozostawiamy to bez komentarza. Wiecie, że to terytorium Rosji”.

Według dowództwa operacyjnego „Południe” 13 listopada kontynuowano aktywne działania mające na celu wycofanie z okupacji Mierzei Kinburn w obwodzie mikołajowskim. Na razie wszyscy proszeni są o zachowanie ciszy informacyjnej. Tymczasem sale tortur Rosjan odkryto w Snigurivce, w obwodzie mikołajowskim, który do niedawna był okupowany. W nich rosyjskie wojsko przesłuchiwało okolicznych mieszkańców.

Od 14 listopada wiadomo, że Rosjanie przekształcili zdobyty Melitopol i obwód melitopolski w profesjonalną bazę wojskową – powiedział burmistrz miasta Ołeksandr Fiodorow. Konwoje wojskowe Federacji Rosyjskiej przybywają do Melitopola zarówno od strony Chersonia, jak również od czasowo okupowanego Tokmaka (obwód zaporoski). Wokół miasta budowane są liczne fortyfikacje. Żołnierze są przesiedlani do zdobytych domów, szkół i przedszkoli. Sprzęt wojskowy jest rozmieszczony w obszarach mieszkalnych.

Ciężkie walki trwają w Bachmucie w obwodzie donieckim. Jednak miasto pozostaje pod kontrolą Sił Zbrojnych. Tak było podczas deokupacji obwodu charkowskiego, deokupacji Chersonia i tak jest teraz. Trwa również deokupacja obwodu ługańskiego – w tym Makiejewka, gdzie wyzwolono już 12 miejscowości. Jednocześnie w obwodzie ługańskim znajduje się duża koncentracja niedawno zmobilizowanego rosyjskiego personelu wojskowego, w tym „Wagnerowców”. Wsie wokół linii frontu pustoszeją, Rosjanie eksmitują ludzi z domów i osiedlają tam żołnierzy. Duże okupowane miasta, takie jak Siewierodonieck, Łysyczańsk, Rubiżne, znajdują się w sytuacji kryzysowej. Nie ma żadnych komunikatów. Ludzie zamarzają.

Wieczorem 13 listopada Rosjanie zaatakowali Charków trzema rakietami. Szef Charkowskiego OVA informuje, że w Okręgu Przemysłowym uszkodzony został obiekt przemysłowy. Wcześniej nie było ofiar. Również w ciągu minionej doby Rosjanie ostrzeliwali miasta Kupyańsk i Wowczańsk oraz inne osady położone w pobliżu linii kontaktowej i granicy z Federacją Rosyjską. Uszkodzony został budynek mieszkalny, obiekt infrastruktury oraz placówka edukacyjna. Były pożary.

14 listopada Rosjanie przez całą noc mieli na celowniku rejon Nikopola. Wysłano tam ponad 60 pocisków z “Gradu” i ciężkiej artylerii. Wcześniej ludzie nie odnieśli obrażeń. W Marhance uszkodzeniu uległa linia energetyczna zasilająca pompownię wodociągu. 45 000 rodzin w samym mieście i okolicznych miasteczkach i wsiach zostało bez wody. Elektrycy pracują – naprawiają linię do uruchomienia stacji. Ponadto 14 listopada 264 miny, rakiety i pociski wystrzelono w zaludnione obszary obwodu sumskiego.

Jednak podczas rozmowy z przedstawicielami mediów w Chersoniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział: „Ukraina krok po kroku wyzwala okupowane terytoria i pomimo ciężkich walk i wysokiej ceny zwycięstwa, nasze państwo przejdzie tę trudną drogę”. 

Zapraszamy na Instagrama SymvolMedia!