Widal.plSpołeczeństwoJakie błędy popełniają Polacy? Najnowsze zestawienie

Jakie błędy popełniają Polacy? Najnowsze zestawienie

Jakie błędy popełniają Polacy? Nadwyraz.com we współpracy z portalem Polszczyzna.pl już po raz trzeci zbadała jakość języka polskiego w internecie.

Już od lat internauci jednak popełniają te same błędy, z bardzo podobną częstotliwością.

Jakie błędy popełniają Polacy?

Największe źródła błędów w polskim Internecie stanowią: Facebook (36,1% zgromadzonego materiału), Twitter (29,8%) oraz YouTube (18,4%). Na dalszych miejscach w zestawieniu znalazły się: fora dyskusyjne (7,4%), Instagram (3%), recenzje (2,5%), Wykop (2,3%) i blogi (0,5%).

15 najczęstszych błędów, jakie pojawiły się w pierwszej piętnastce

  • napewno
  • wogóle/wogule
  • naprawdę
  • narazie
  • dzień dzisiejszy
  • po za tym/pozatym
  • na codzień/nacodzień
  • orginalny
  • muj
  • wziąść
  • conajmiej
  • niewiem
  • z przed/zprzed
  • jusz
  • złodzieji

W czołówce znalazły się zatem przede wszystkim błędy ortograficzne.

Wziąść to błąd fleksyjny (prawidłowa końcówka fleksyjna to -ąć), a dzień dzisiejszy jest pleonazmem. To błąd stylistyczny, w którym jedna część wypowiedzi zawiera te same treści, które występują w drugiej.

W 13 przypadkach na 15 mówimy o identycznych błędach, jakie pojawiły się w czołówce zeszłorocznego zestawienia! W roku 2020 apropo/a propo oraz naprzeciwko/na przeciw zostały wyparte przez orginalny oraz złodzieji.

Błędy ortograficzne

Polscy internauci, tak jak w latach ubiegłych, najczęściej popełniali błędy ortograficzne. W roku 2020 Polacy nadal naruszali normy językowe w zapisie wyrażeń: na pewnow ogólenaprawdęna raziepoza tymna co dzieńoryginalnymójco najmniejnie wiem. Internauci nieco lepiej radzą sobie z zapisem sprzed i naprzeciwko, ale zaczęli mieć więcej kłopotów z mój oryginalny.

Znacząca przewaga błędu w zapisie wyrażenia na pewno to niemal 19% zebranych przykładów. Pisownia łączna i rozłączna w języku polskim to zagadnienie sprawiające najwięcej problemów.

Problem z zapisem słowa oryginalny nie dziwi, gdyż wciąż wielu Polaków mówi orginalny, co jest dopuszczalne w mowie potocznej.

Błędy fleksyjne

Błędy fleksyjne to błędy w odmianie wyrazów lub sprowadzanie ich do niepoprawnej formy podstawowej.

Jednakże, polscy internauci w roku 2019 najwięcej kłopotów mieli z formami takimi jak: wziąćludziomrozumiemdzieciomlubiłem/lubiłamkupowaćpierwszy/pierwszadoktorposzedłemprzekonujący.

Natomiast w roku 2020 pierwsze cztery pozycje nie uległy zmianie. Na piątym i kolejnych miejscach znalazły się: doktórpierwszykupowaćlubiłem/lubiłamprzekonujący/przekonywającyposzedłem. To nie pomyłka – ujęto tu te same błędy co w poprzednim zestawieniu, ale wystąpiły w innej częstotliwości.

Błędy leksykalne

Błędy leksykalne to inaczej błędy słownikowe. Dotyczą użycia wyrazów w niewłaściwym znaczeniu, mylenia słów o podobnym brzmieniu, posługiwania się pleonazmami (znanymi powszechnie jako tzw. masło maślane).

Na szczycie zestawienia, tak jak poprzednio w 2019 roku, znalazło się wyrażenie dzień dzisiejszy (aż 72% materiału poddanego analizie).

Na kolejnych pozycjach znalazły się: okres czasu, trwać nadal, w każdym bądź razie, kartka papieru, spadać w dół, po najmniejszej linii oporu, fakt autentycznyakwen wodny, języczek uwagi. Są to te same przykłady, które pojawiły się w zestawieniu za rok 2019.

Błędy składniowe

Błędy składniowe to błędy gramatyczne, które polegają na niewłaściwym łączeniu wyrazów w zdania.

W porównaniu z wynikami badania za rok 2019 r., W pierwszej dziesiątce znalazły się te same błędy co , ale w nieco innych proporcjach. Niemal 41% zebranego materiału to niepoprawne wyrażenie pod rząd zamiast z rzędu. Na kolejnych miejscach plasują się: dlatego bo, po lewo/po prawo, półtorej roku, dla czemu, dlatego ponieważ, półtora godziny, ubrać kurtkę/sukienkę, półtorej tygodnia.

Podsumowując, raport wykazał, że liczba popełnianych błędów systematycznie rośnie. Jednak te, które znalazły się w czołówce, wciąż nie zmieniają pozycji. Błędy te przywarły do codziennego języka, są popełniane powszechnie i w sposób zautomatyzowany.

Źródło: Nadwyraz.com

Co jeszcze na WIDAL.PL?

Bogusław Linda w ciężkim stanie. Aktora czeka poważna operacja

Bogusław Linda w ciężkim stanie. Niedawno pojawiły się smutne informacje o pogorszającym się stanie zdrowia jednego z najlepszych polskich aktorów.

Ptasia grypa wykryta u ludzi! Czy to początek kolejnej pandemii?

Ptasia grypa wykryta u ludzi! Jak się okazuje władze Rosji przekazały informację, że ptasia grypa H5N8 została wykryta u ludzi.

Fiat 126 w nowej odsłonie! Czy jednak kultowy samochód powróci na polskie drogi?

Fiat 126 w nowej odsłonie! Kultowy samochód od zawsze cieszył się ogromna popularnością i wywoływał uśmiech na twarzach wszystkich Polaków. Jednak obecnie coraz rzadziej widzimy o na naszych drogach.