Widal.plŚwiatEbola zaatakowała Kongo. Nowa epidemia grozi światu?

Ebola zaatakowała Kongo. Nowa epidemia grozi światu?

Ebola po raz kolejny pojawiła się w Kongo. Władze Demokratycznej Republiki Konga przekazały informacje o zupełnie nowym ognisku epidemii tego wirusa. Wykryto go w zachodniej Prowincji Równikowej. Ponad 1000 kilometrów od drugiego ogniska epidemii we wschodniej części kraju.

Kongijski minister zdrowia, Eteni Longondo ogłosił, że na północnym zachodzie wirus Ebola zabił już cztery osoby zamieszkałe w mieście Mbandaka. Jest to stolica Prowincji Równikowej. Grozi to rozprzestrzenieniem się choroby na terenie całego kraju. Drugie ognisko epidemii znajduje się niecałe 600 kilometrów od stolicy Demokratycznej Republiki Konga.

Wirsu wciąż groźny

Demokratyczna Republika Kongo jest krajem, który ma już sporo doświadczenia w walce z tym wirusem. W Prowincji Równikowej, w której wykryto właśnie wirusa, pojawiły się zakażenia również w 2018 r.. Stwierdzono wtedy 54 przypadki zakażenia. Było 33 ofiar śmiertelnych, 21 osób przeżyło.

Od tamtego czasu wirus dziesiątkuje ludność we wschodniej części kraju, w której od wybuchu epidemii w sierpniu 2018 zmarło 2280 osób. Dobre wieści są takie, że jeśli do 25 czerwca nie zostanie wykryty żaden nowy przypadek, wschodnia część Kongo zostanie w końcu uznana za wolną od Eboli.

Czym jest Ebola?

Ebola jest najbardziej niebezpiecznym (pod względem liczby zakażeń i śmiertelności) z pięciu gatunków wchodzących w skład tego rodzaju wirusów. Z których cztery wywołują gorączkę krwotoczną – ciężką chorobę zakaźną (z grupy gorączek krwotocznych) u ludzi i innych naczelnych. Nazwa wirusa pochodzi od nazwy rzeki Ebola w północnej części Demokratycznej Republiki Konga. Tam odnotowano pierwsze przypadki choroby wywołanej tym wirusem.

Epidemia choroby rozpoczyna się od osób, które miały kontakt z krwią lub innymi płynami ustrojowymi zakażonych zwierząt, takich jak małpy czy owocożerne nietoperze. Uważa się, że naturalnym rezerwuarem zarazków są owocożerne nietoperze, jednak pomimo intensywnych badań nie zostało to potwierdzone. Następnie wiriony mogą być przenoszone pomiędzy ludźmi poprzez bezpośredni kontakt z krwią i innymi płynami ustrojowymi chorych. Także poprzez bezpośredni kontakt z przedmiotami skażonymi przez ich krew i inne płyny ustrojowe.

to jest nalgowek

USA opuszcza WHO?

Nie ma już wątpliwości. Donald Trump zdecydował się na kolejny ważny krok.

Jest szczepionka na COVID-19?

Okazuje się, że koronawirusa można zwalczyć. Chodzi o szczepionkę, którą znamy od lat.

Unia Europejska nałoży nowe podatki. Wszystko przez koronawirusa.

To już niemal pewne. Unia Europejska nałoży nowe podatki. Zapowiedź nowych podatków wypłynęła z ust portugalskiej komisarz UE do spraw spójności i reform Elisy Ferreiry. Nowe podatki mają pomóc w walce z kryzysem po koronawirusie.