Widal.pl

Druga fala koronawirusa w Europie. Na co musimy się przygotować?

pixabay

Druga fala koronawirusa w Europie już nadeszła.Epidemiolodzy i eksperci chorób zakaźnych nie mają dobrych wieści.Według nich okres jesienno-zimowy będzie czasem, w którym pandemia wejdzie w nową fazę. Spowoduje to pogorszenie obecnej sytuacji.

Wydawać by się mogło, że sytuacja powoli zostaje opanowana, Jednak eksperci nie mają dobrych wieści. Czy musimy być gotowi na kolejny lock down?

Druga fala koronawirusa w Europie

Druga fala koronawirusa w Europie już trwa. Cały czas obserwujemy wzrost zachorowań na koronawirusa. Co rusz słyszy się o nowych rekordach. Nie ustają także informacje odnośnie pogorszenia obecnej sytuacji w sezonie jesienno-zimowym. Ma tak być ponieważ spadek temperatur sprzyja żywotności wirusa. Bardzo pomocne w walce z epidemią miały być testy odróżniające COVID-19 od grypy.

Szef WHO poinformował,że w najbliższych miesiącach liczba zgonów oraz zakażeń COVID-19 nadal będzie rosła. Taki rozwój sytuacji jest nieunikniony. 11 września (w piątek) w 55 krajach Europy odnotowano ponad 51 000 nowych przypadków zakażeń. Jest to znacznie więcej niż podczas pików zachorowań w kwietniu.

Mark Walport, to były główny doradca naukowy rządu brytyjskiego. W jednym z wywiadów powiedział,że jego zdaniem sytuacja w Wielkiej Brytanii jest krytyczna.

Myślę, że należałoby powiedzieć, że jesteśmy na skraju utraty kontroli.

Natomiast Hans Kluge, dyrektor WHO Europe przekazał, że za miesiąc lub dwa będziemy musieli zmierzyć się z drastycznym wzrostem śmiertelności z powodu COVID-19.

To jest ten moment, kiedy nie chcemy słyszeć tych złych wiadomości i ja to rozumiem. Chciałem przekazać pozytywne wiadomości, ale na razie ich nie mam.

Na co musimy się przygotować?

Niektórzy naukowcy uważają, że posługiwanie się terminem „druga fala COVID-19” jest nieprofesjonalne. Według nich sytuacja, w której obecnie się znajdujemy to „jedna wielka fala”. Jednocześnie epidemiolodzy tłumaczą, że porównanie koronawirusa do fali jest bardzo pomocne. Pomaga to bowiem zrozumieć, że działania, które podejmowały poszczególne kraje w celu zmniejszenia ilości zakażeń, miały charakter zapory. Jej celem było zmniejszenie prędkości fali.

Wprowadzone obostrzenia pomogły ograniczyć ilość zakażeń, wypłaszczenie krzywej i zmniejszenie liczby zgonów. Jak twierdzi Profesor Paul Hunter, ekspert ds. COVID-19 w Norwich Medical School aby mówić o drugiej fali COVID-19, po zakończeniu pierwszego etapu epidemii, koronawirus powinien na chwilę zniknąć. Do tej pory jednak tak się nie stało.

Co istotne fakt wzrostu zakażeń i zgonów w sezonie jesienno-zimowym może wynikać z faktu, że dane pochodzące z początku roku są niedoszacowane.

Zobacz także na Widal.pl

Specjalny zespół do walki z koronawirusem. Ministerstwo Zdrowia ma nową strategię walki z COVID-19. Czym ma się zająć?

Specjalny zespół do walki z koronawirusem. To nowa strategia Ministerstwa Zdrowia do wali z koronawirusem. Minister Zdrowia Adam Niedzielski poinformował o powołaniu specjalnego zespołu doradczego w sprawie tzw. „Recovery plan”.

Ojciec Tadeusz Rydzyk nie będzie odprawiać mszy świętych. Dostał zakaz ze względu na swoje poglądy. Jakie?

Ojciec Tadeusz Rydzyk nie będzie odprawiać mszy świętych. Zakaz ten obowiązuje szczególnie w jednym regionie oraz w podległych do niego parafiach.

Jarosław Kaczyński zawiesił 15 członków PiS. Dlaczego prezes podjął taką decyzję?

Jarosław Kaczyński zawiesił 15 członków PiS. Posłowie zostali zawieszeni w prawach członków partii. Informacja ta została przekazana w piątek po południu przez szefa Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztofa Sobolewskiego.