Widal.plSpołeczeństwoCzy wiedza ekonomiczna jest przydatna? Jaka jest opinia Polaków?

Czy wiedza ekonomiczna jest przydatna? Jaka jest opinia Polaków?

Według badań przeprowadzonych przez Narodowy Bank Polski jedna czwarta Polaków uważa wiedzę ekonomiczną za zbyteczną. Wysoką lub bardzo wysoką wiedzę ekonomiczną posiada 52 proc. Polaków. Jedna trzecia badanych wszystkie swoje dochody przeznacza na bieżące potrzeby, natomiast 16 proc. oszczędza regularnie. Jednak, ponad 40 proc. uważa, że gotówka to jedyne prawdziwe pieniądze.

Oceny poziomu wiedzy dokonano na zlecenie Narodowego Banku Polskiego z dziedziny makro i mikro ekonomii. Wyniki są co najmniej zaskakujące.

 Według autorów badania wiedzę bardzo wysoką ma 7 proc. Polaków, wysoką – 45 proc., średnią 33 proc., niską ma 10 proc., zaś bardzo niską – 4 proc. Poziom wiedzy ekonomicznej bardzo silnie zależy od wykształcenia badanych – im wyższe wykształcenie, tym lepsza samoocena wiedzy ekonomicznej i obiektywny indeks wiedzy. Istotne znaczenie ma również wiek –  najmłodsi (poniżej 24. roku życia) i najstarsi (powyżej 55. roku życia) mają zdecydowanie niższą wiedzę

Jaki jest stan wiedzy ekonomicznej Polaków?

Autorzy badania uważają, że ponad połowa polskiego społeczeństwa wymaga edukacji z dziedziny ekonomii.

“Są to przede wszystkim najmłodsi (15–24 lata) i najstarsi (po 55. roku życia) Polacy, a także osoby z wykształceniem podstawowym i zawodowym, częściej mieszkańcy wsi i małych miast”

Zdania ankietowanych odnośnie edukacji z zakresu ekonomii i finansów są podzielone. 26 proc. ankietowanych, czyli ponad jedna czwarta uważa, że ta nie jest potrzebna w codziennym życiu. Z drugiej strony, 70 proc. uważa, że jest potrzebna.

Sytuacja zmieniła się na przestrzeni lat

W porównaniu z poprzednią edycją badania, które odbyło się w 2015 roku, odsetek ankietowanych, którzy wszystkie swoje dochody przeznaczają na bieżące potrzeby, spadł do 33 proc. z 48 proc. Obecnie 51 proc. Polaków zaoszczędzić lub zainwestować swoje pieniądze, a 16 proc. regularnie odkłada lub inwestuje.

“Wśród posiadających oszczędności 28 proc. osób szacuje ich wysokość na 2–4 miesięczne dochody. Porównując wysokość oszczędności z danymi z badania z 2015 roku, obserwujemy wzrost odsetka osób, których oszczędności sięgają 5–9 miesięcznych dochodów”

W badaniu zapytano także o stosunek do pieniędzy i płacenia gotówką oraz bezgotówkowo. Aż 43 proc. ankietowanych zgadza się ze stwierdzeniem, że gotówka to jedyne prawdziwe pieniądze.

Jednocześnie 42 proc. Polaków deklaruje, że płacenie gotówką sprawia im więcej przyjemności niż płacenie kartą, a 38 proc. twierdzi, że lepiej jest otrzymywać pieniądze w formie fizycznej niż przelewy bankowe.

Zobacz także na widal.pl:

Turyści uratowali dwóch pijanych mężczyzn. Utknęli na szlaku w Bieszczadach

Turyści uratowali dwóch pijanych mężczyzn. Do akcji ratunkowej pijanych wędrowców doszło w niedzielę ok. godz. 14:00 w okolicach Przełęczy pod Tarnicą. O całym zdarzeniu możemy przeczytać na Facebooku GOPR Bieszczady.
Na początku służby ratunkowe otrzymały informacje o turyście, który miał uraz nogi. Po dotarciu na miejsce okazało się, że poszkodowanym jest pijany mężczyzna, którego uratowali turyści spotkani na szlaku.

Od soboty nowe przepisy dotyczące maseczek. Obowiązkowe nawet na stołówce pracowniczej podczas jedzenia!

Od soboty nowe przepisy dotyczące maseczek działają w całym budynku anie tylko w biurze gdzie znajduje się dużo osób. Jak wynika z informacji przekazanych przez serwis prawo.pl, od nowych, rozszerzonych przepisów nie ma wyjątków. Oznacza to, że nawet na stołówce trzeba będzie jeść w maseczce. Nowe przepisy wdraża rozporządzenie rządu z 26 listopada.

Asystentka seksualna osób niepełnosprawnych. Czy w Polsce też pojawi się taki zawód?

Asystentka seksualna osób niepełnosprawnych to zawód jak każdy inny. Okazuje się, że życie seksualne osób z niepełnosprawnością to temat tabu. Przez bardzo długi czas uważano, że niepełnosprawni nie maja potrzeby oraz możliwości współżyć. Okazuje się jednak, że jest zupełnie inaczej.