Widal.plOgólneCzeka nas najgorsza susza od 100 lat!? Czy to powód do obaw?

Czeka nas najgorsza susza od 100 lat!? Czy to powód do obaw?

Zapowiada się, że zbliżająca się susza będzie najgorszą od 100 lat. Prognozy pogody nie napawają optymizmem i wskazują długi okres bez deszczu.

Susza może sprawić, że zmniejszy się stan wód w zbiornikach wodnych, a warzywa i owoce znacznie podrożeją. To może być duży cios dla zdrowia i portfela. Eksperci mówią, że pierwsze skutki wysuszenia widać już dziś, ponieważ tym razem kwiecień jest wyjątkowo mało obfity w opady.

W naszym powiecie nie padało od miesiąca. Teraz jest czas na pracę i sadzenie drzew, pozostały nam na to dwa tygodnie. Ale jak te sadzonki się przyjmą, jeśli zamiast ziemi jest popiół? Są problemy z nawożeniem, bo bez deszczu  nie wsiąka on w glebę. Niezamożni sadownicy sobie nie poradzą.

– powiedział w rozmowie z “Dziennikiem Łódzkim” Jacek Otulak, członek Związku Sadowników Rzeczypospolitej Polskiej w Białej Rawskiej. Według niego sytuacja jest nieciekawa.

Susza 2020. Czy Polskę czekają pożary?

Starsi obywatele uważają, że to będzie najgorsza susza od czasów II wojny światowej. Co więcej, sytuacja z roku na rok będzie się pogarszała.

Rok 2020 z pewnością nie należy do takich, które będziemy chcieli zapamiętać. Pożary w Australii, masowe wybuchy wulkanów oraz pandemia koronawirusa to światowe tragedie, które sprawiły, że życie już nie będzie takie samo.

Czy czeka nas fala pożarów? Ciężko znaleźć odpowiedź na to pytanie, lecz państwo zapowiada, że jest przygotowane na taką okoliczność. Aktualizowaną na bieżąco mapę zagrożenia można śledzić na stronie bazapozarow.ibles.pl/zagrozenie.

Ta przedstawiona przez panią rzecznik Lasów Państwowych może budzić powody do obaw.

Tak wygląda obecnie mapa zagrożenia pożarowego w #LasyPaństwowe. Codziennie jest 2 razy aktualizowana. Prawie wszędzie mamy najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. W tym roku na ochronę ppoż. wydamy 100 mln zł