Widal.plOgólneAndrzej Duda przegra wybory? Zaskakujący sondaż

Andrzej Duda przegra wybory? Zaskakujący sondaż

Andrzej Duda jest urzędującym prezydentem Polski od 2015 roku. Do czasów pandemii koronawirusa był faworytem we wszystkich sondażach przedwyborczych. Często nawet przepowiadano jego zwycięstwo w pierwszej turze. Pojawiło się badanie, które twierdzi, że kandydat PiS nie wygra w zbliżających się wyborach prezydenckich.

Sondaż został zrobiony przez pracownię Maison&Partners i został przeprowadzony w dniach 3-7 kwietnia.

Andrzej Duda wygrywa pierwszą turę

Prezydent jest liderem sondażu i to na niego najwięcej głosów zostałoby oddanych w pierwszej turze. Nie jest to jednak wynik satysfakcjonujący. W końcu Andrzej Duda w 90% sondaży miał wynik powyżej 40%. Tym razem według Maison&Partners może liczyć na zaledwie 29,5% głosów.

Na kolejnych miejscach znaleźli się: Szymon Hołownia – 11,2 proc., Władysław Kosiniak-Kamysz – 10,6 proc., Małgorzata Kidawa-Błońska 10,5 proc., Robert Biedroń 7,1 proc. i Krzysztof Bosak – 3,4 proc.

Według tego badania frekwencja 10 maja wyniosłaby 32%. Na tak niski wynik ma wpływ zapewne wciąż nierozwiązane kwestia sposobu głosowania. Rząd planuje przeprowadzić wybory korespondencyjne, mimo szalejącej pandemii. Niektórzy obywatele chętni do głosowania mogą zrezygnować z tego powodu.

Według tego badania aż 27,9% respondentów jest niezdecydowanych na kogo oddać swój głos. Jest to wynik bliski szacunków poparcia urzędującego prezydenta.

Przegrana w drugiej turze?

Takie wyniki wskazują, że niezbędne będzie przeprowadzenie drugiej tury wyborów prezydenckich, w których Andrzej Duda zmierzyłby się z Szymonem Hołownią. W takim wypadku Maison&Partners twierdzi, że prezydent przegrałby z byłą gwiazdą TVN w stosunku 34% do 43%. W przypadku trafienia do drugiej tury z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem, Duda miałby też przegrać. Różnice byłyby jednak niewielkie, 35% do 31% na korzyść szefa PSL.

Według tego badania Andrzej Duda wygrałby jedynie z Małgorzatą Kidawą-Błońską, w stosunku 38% do 37%. W wyborach wzięłoby udział 32%. ankietowanych. Z tego zdecydowany udział zadeklarowałoby 21%. ankietowanych. Przeciwnikami udziału w wyborach 10 maja jest 49% respondentów.

Sondaż Maison&Partners zdecydowanie różni się od tego przeprowadzanego dla telewizji publicznej. Według badań pracowni Social Changes urzędujący prezydent mógłby liczyć na poparcie rzędu 55%. Oznaczałoby to bezpieczne zwycięstwo już w pierwszej turze. Drugie miejsce przypadłoby Kidawie-Błońskiej – 14%, trzecie Władysławowi Kosiniakowi-Kamyszowi-10% i czwarte Szymonowi Hołowni- 9%.