Widal.plAleksiej NawalnyAleksiej Nawalny wybudzony ze śpiączki w Berlinie

Aleksiej Nawalny wybudzony ze śpiączki w Berlinie

Aleksiej Nawalny wybudzony ze śpiączki w Berlinie
Foto: screen/facebook.com/navalny

Aleksiej Nawalny został wybudzony ze śpiączki w Berlińskim szpitalu. To właśnie w szpitalu Charite rosyjski opozycjonista został odłączony od respiratora oraz wybudzony ze śpiączki.

Jak informuje szpital mężczyzna reaguje na mowę. Jego ogólny stan zdrowia uległ poprawie. Odłączenie od maszyny odbywało się etapami.

Aleksiej Nawalny wybudzony ze śpiączki farmakologicznej

Aleksiej Nawalny wybudzony ze śpiączki farmakologicznej, w której przebywał. Mimo iż, mężczyzna został odłączony od respiratora to jak możemy przeczytać w komunikacie wydanym przez szpital, po konsultacji z żoną Nawalnego:

Lekarze zastrzegli jednak, że długofalowe konsekwencje ciężkiego zatrucia pacjenta środkiem bojowym Nowiczok są nie do wykluczenia.

Opozycjonista otruty nowiczokiem

Jak ustaliło laboratorium Bundeswehry, po przebadaniu próbek krwi Nawalnego wynika, że został zatruty środkiem bojowym z grupy Nowiczok. Tym samym specyfikiem próbowano także zabić byłego rosyjskiego agenta Siergieja Skripala oraz jego córkę Julię w marcu 2018 roku w Salisbury w Anglii.

Angela Merkel poinformowała, że stanowisko Niemiec oraz Unii Europejskiej w sprawie zatrucia Nawalnego będzie zależne od postępowania Rosji.

Co na to Kreml?

Rosja od razu zaprzeczyła jakoby atak na Aleksieja Nawalnego był sprawą Kremlu. Rosyjski MSZ stwierdziło też, że nad środkami bojowymi, które zalicza się do grupy określanej nazwą Nowiczok pracowano na Zachodzie, w tym w USA. Również resort poinformował w sobotę, że odnotowuje “liczne wrogie wobec Rosji” oświadczenia w związku ze stanem zdrowia Nawalnego.

Głos w sprawie zabrał także brytyjski minister spraw zagranicznych Dominic Raab. Wydał on oświadczenie, z którego wynika, że Rosja musi wyjaśnić okoliczności zatrucia opozycjonisty. Jednocześnie powiedział, że użycie w takiej sytuacji broni chemicznej czyli Nowiczoka jest “gangsterstwem w czystej postaci”.

Steffen Seibert rzecznik niemieckiego rządu powiedział dzisiaj, że w związku z próbą otrucia Nawalnego Kanclerz Angela Merkel nie wyklucza sytuacji, w której objęty sankcjami zostanie gazociąg Nord Stream 2, który ma sprowadzać rosyjski gaz do Niemiec.

Zobacz także na Widal.pl

Wypadek ratowników górskich w Słowacji! Ich auto koziołkowało! Co tam się wydarzyło?

Bardzo poważny wypadek ratowników górskich w Słowacji! Do tej tragicznej sytuacji doszło wczoraj. Ratownicy wyruszyli pomóc mężczyźnie, który został ranny podczas wycieczki. Sami z tę wyprawę zakończyli w ciężkim stanie!

Protesty w Niemczech. Rośnie niezadowolenie z powodu obostrzeń koronawirusowych. Co dalej?

Protesty w Niemczech. Niemiecka odpowiedź wirusa spotkała się z uznaniem na świecie. Protesty przeciwko szczepionkom i maskom pokazują jednak, że jest ofiarą własnego sukcesu.

Świdwin: Szokująca sytuacja w szkole. Wyciągnęli dziecko, bo myśleli, że jest zakażone. Jakie będą konsekwencje?

Świdwin to miasto w północno-zachodniej Polsce, w województwie zachodniopomorskim. W ostatnim czasie zdarzyły się tam przypadki zachorowań uczniów na COVID-19. W związku z tym pojawiła się tam panika.