Widal.plOgólneAleksander Kwaśniewski uwięziony w Alpach. Musi odbyć tam kwarantannę

Aleksander Kwaśniewski uwięziony w Alpach. Musi odbyć tam kwarantannę

Aleksander Kwaśniewski uwięziony w Alpach. Musi odbyć tam kwarantannę
Foto: European University Institute from Italy

Aleksander Kwaśniewski musi przebyć czas kwarantanny w Alpach w Szwajcarii. Oprócz niego towarzyszy mu jego żona. Z początku w planach mieli spędzić marzec na nartach. Jednakże wybuch pandemii koronawirusa pokrzyżował im plany.

Jestem uziemiony w górach w Szwajcarii. Miały być piękne marcowe narty, a mamy autokwarantannę

-wypowiada się Kwaśniewski.

Jak wynika z doniesień prasy, były prezydent nie może opuścić Szwajcarii, dopóki nie podejmie jakikolwiek działań związanych z opuszczeniem kraju. Tymczasem nie ma na razie zamiaru wyjeżdżać, gdyż chce poczekać, aż sytuacja będzie bardziej opanowana.

Aleksander Kwaśniewski w stanie epidemii

Polityk wypowiedział się w wywiadzie o sytuacji, która w tej chwili wyraźnie spędza sen z powiek wielu ludzi. Odniósł się on do tego, jak dotknie to  finansowo każdego obywatela, nawet jego. Oprócz tego przytoczył, że należy przenieść nadchodzące wybory prezydenckie w maju. Jego zdaniem, wszyscy powinni się skupić na zwalczeniu epidemii. Według niego cały ten problem uniemożliwia jakąkolwiek szanse na normalną kampanię wyborczą.

Wybory powinny być przełożone z powodu zagrożenia zdrowia i życia tysięcy ludzi. Nie można określić, jak pandemia będzie się rozwijać, kiedy dojdzie do szczytu zachorowań, jak długo trzeba będzie utrzymać wszystkie restrykcje i ograniczenia, jak rozwinie się pandemia do 10 maja. Kampania wyborcza jest fikcją, tak ważne dla demokracji spotkania kandydatów z suwerenem-wyborcami nie odbywają się, media i obywatele myślą wyłącznie o walce z wirusem. Komitety wyborcze mają problem ze zbieraniem podpisów, będzie kłopot w powoływaniu komisji wyborczych. W ponad 20 krajach przełożono wybory i referenda, podjęto bezprecedensową decyzję o przesunięciu terminu igrzysk olimpijskich, mimo poniesionych kolosalnych nakładów.

-wyznaje parlamentarzysta europejski.

Kwaśniewski krytykuje optymistyczne podejście prezesa PIS

Co więcej dostało się partii rządzącej od byłego prezydenta. W swej wypowiedzi atakuje Jarosława Kaczyńskiego. W odpowiedzi na ostatni wywiad z prezesem PISu, Kwaśniewski krytykuję go i jego podejście do trudnej sytuacji z jakim mierzy się cały świat.

Czy prezes PiS Jarosław Kaczyński naprawdę uważa, że Polska jest wyspą szczęśliwości i z nami wirus obejdzie się wyjątkowo łagodnie? Może jesteśmy wyspą nieodpowiedzialności i władze nie wiedzą, jakie ryzyko jest wiąże się z organizowaniem wyborów? A może jesteśmy na wyspie cynizmu PiS, gdzie wybory majowe przeprowadzone za wszelką cenę, bez troski o zdrowie Polaków, mają dać urzędującemu prezydentowi zwycięstwo, bo jesienią może być różnie?

-wyznał w wywiadzie.