Bomba atomowa to śmiercionośna broń, którą wykorzystano m.in. w nalotach na Hiroszimę i Nagasaki w 1945 r. Ponieważ program nuklearny Korei Północnej przyciąga wiele uwagi i powoduje napięcia wśród światowych supermocarstw, nastolatka z Concord w New Hampshire stworzyć swoją 45-kilotonową bombę na szkolne targi naukowe.
- ZOBACZ RÓWNIEŻ: Dantejskie sceny nad Bałtykiem! Przechwycono rosyjski myśliwiec, jest nagranie [WIDEO]
14-letnia Kathryn Simmons jest jedną ze 137 studentów, którzy brali udział w tym tygodniu w tegorocznym konkursie Junior Science Fair w New Hampshire.
Bomba atomowa została zbudowana przez 14-latkę
Katryn jest córką kapitana piechoty morskiej i inżyniera lotnictwa. Postanowiła przedstawić jako swój projekt kompletną bombę typu A, aby jak twierdzi „pokazać ludziom, że te rzeczy nie są takie niebezpieczne”.
Bomby atomowe nie zabiły prawie tylu ludzi, co samochody lub papierosy, ale ludzie mają wobec nich silne uprzedzenia.
– mówi 14-latka i twierdzi, że budowanie bomby nie jest trudniejsze i bardziej niebezpieczne niż budowanie zmywarki.
Moi rodzice trochę mi pomogli, ale większość pracy wykonałam sama. Pracowałam nad tym ponad 200 godzin, ale jest kompletna i funkcjonalna.
Nastolatka ma nadzieję, że jej bomba pokaże ludziom, że bomby atomowe są „prostymi maszynami jak każde inne”. Jej zdaniem pomoże to społeczeństwu mniej bać się broni nuklearnej.
Nauczyciele dumni, aktywiści zszokowani
Nauczyciel Kathryn przynał, że jest pod wrażeniem tego, co udało jej się osiągnąć jego uczennicy. Zwłaszcza, że użyła tylko materiały, które znalazła w sklepie ze sprzętem. Pomimo licznych krytyków ze strony rodziców i nauczycieli, projekt Kathryn Simmons zdobył pierwsze miejsce w New Hampshire State Science Fair. Jej bomba A będzie teraz prezentowana podczas Ogólnopolskich Młodych Targów Naukowych, które odbędą się w Denver w styczniu.
Kilka organizacji, w tym Greenpeace, ogłosiło zamiar zakłócenia wydarzenia, jeśli zostanie wystawiona jej „broń”. Pomimo tych zagrożeń Kathryn twierdzi, że jest zdeterminowana, by „być w Denver i wygrać”. To nie pierwszy raz, gdy kontrowersyjny projekt szkolny wzbudza kontrowersje w Stanach Zjednoczonych. W 2011 r. 15-letni uczeń z Alabamy został wydalony ze szkoły po tym, jak postanowił się sklonować.
Podziel się:
Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj nas w Google News.