Widal.plŚwiatPanika na Kremlu! Wzrost rezerw zagranicznych Ukrainy! Podsumowanie dnia – 12 września

Panika na Kremlu! Wzrost rezerw zagranicznych Ukrainy! Podsumowanie dnia – 12 września

Panika na Kremlu! Wzrost rezerw zagranicznych Ukrainy! Podsumowanie dnia  – 12 września
Foto: Materiały własne

Zapraszamy na podsumowanie newsów z dnia 12 września!

Rosja chce pozbawić Ukraińców światła i ciepła


Podczas gdy ofensywa ukraińska nadal odnosi sukcesy, Rosja za nowy cel obrała infrastrukturę wodną i elektrociepłownie w Charkowie, drugim co do wielkości mieście Ukrainy. Szacuje się, że spowodowane szkody dotknęły nie tylko mieszkańców tego obwodu, ale też sąsiednich rejonów. W sumie ucierpieć mogło ponad 9 milionów cywilów – także na terenach anektowanych przez Rosję. Szef obwodu charkowskiego zadeklarował, że sytuacja jest już niemal opanowana i miejscowej ludności póki co nic nie grozi w związku z tymi wydarzeniami. Miejscowe służby pracowały nawet podczas ostrzału, aby naprawić skutki ataków Rosjan.

Panika na Kremlu


W związku z sukcesem kontrofensywy na wszystkich kierunkach frontu armia ukraińska wywołała panikę w Rosji. Przede wszystkim blogerzy i dziennikarze zaatakowali Putina i wyższe dowództwo wojskowe, choć nie spotkało się to z reakcją z ich strony. Publicyści mają swoje teorie. Ich zdaniem dyktator niedługo rozpocznie masowe zwolnienia wśród dowódców rosyjskiej armii, ponieważ obawia się dalszego przebiegu wojny i potencjalnej porażki z Ukrainą.

Wzrost rezerw zagranicznych Ukrainy


Służba prasowa Narodowego Banku Ukrainy podaje, że w sierpniu, dzięki znacznej pomocy ze strony innych państw, rezerwy zagraniczne państwa wzrosły o 13,6%. Przyczyniły się do tego również operacje NBU na rynku walutowym oraz operacje zarządzania długiem publicznym. Aktualna wielkość rezerw międzynarodowych pozwoli na finansowanie przyszłego importu przez cztery miesiące.

Zełeński odrzuca propozycje rozmów z Putinem


Prezydent Ukrainy jednoznacznie zadeklarował, że w tym momencie nie wyobraża sobie rozmów ze stroną rosyjską. Sprzeciwia się sposobowi uprawiania dyplomacji przez Kreml, który nie chce podjąć konstruktywnego dialogu. Ponadto Zełeński stawia jasny warunek polegający na wycofaniu przez Rosję wszystkich wojsk z terytorium Ukrainy oraz zaprzestaniu wysuwania roszczeń politycznych i granicznych.