Widal.plGospodarkaJak będą działać galerie handlowe? Są wytyczne ministerstwa!

Jak będą działać galerie handlowe? Są wytyczne ministerstwa!

Jak będą działać galerie handlowe, które od jutra, tj. 4 maja znowu zostaną otwarte dla klientów? Na stronie rządowej pojawiły się wytyczne dotyczące funkcjonowania największych obiektów handlowych w kraju.

Obowiązek zakładania maseczek, dwumetrowy odstęp, parkowanie na co drugim miejscu parkingowym, ograniczona liczba osób to tylko niektóre z wytycznych.

Jak będą działać galerie handlowe?

Na stronie rządowej (TUTAJ) pojawił się komplet wytycznych dotyczących funkcjonowania galerii handlowych. Te według planu odmrażania gospodarki zostaną ponownie uruchomione jutro, tj. w poniedziałek 4 maja.

Jak będzie wyglądała nowa galeryjna rzeczywistość? Wytyczne dotyczące funkcjonowania obiektów podzielono na cztery części:

  1. Przestrzeń komunikacyjna i usługi
  2. Strefa gastronomiczna
  3. Infrastruktura współtowarzysząca
  4. Procedury postępowania w przypadku wykrycia osoby posiadającej symptomy zakażenia

Jak czytamy w wytycznych, od poniedziałku wprowadzone zostaje między innymi: utrzymanie odległości społecznej przynajmniej 2 m pomiędzy klientami galerii handlowej, obowiązek zasłaniania ust i nosa (maseczką lub innym materiałem) przez każdą osobę przebywającą w galerii, zgodnie z obowiązującym prawem, zapewnienie możliwości zakupu maseczek w przynajmniej jednym sklepie będącym na terenie obiektu handlowego lub punkcie ustanowionym przez zarządcę obiektu w tym umieszczenie stosownej komunikacji przy wejściu o takiej możliwości ze wskazaniem lokalizacji takiego sklepu, ewentualnie ustawienie automatów do kupowania maseczek, uruchomienie jak największej liczby wejść oraz zlikwidowanie barier, umożliwiając bezkontaktowe przechodzenie przez portale,  w miarę możliwości również w toaletach, lub uruchomienie bezkolizyjnej organizacji wejścia i wyjścia do obiektu na zasadzie jedno wejście – jedno wyjście, by móc liczyć klientów.

Co w przypadku wykrycia chorego na koronawiursa?

Jak zatem będzie wyglądać rzeczywistość w galeriach handlowych w dobie pandemii koronawirusa? Oto wytyczne, jak funkcjonować w przypadku wykrycia osoby z podejrzeniem COVID-19:

  1. Osoby mające symptomy zakażenia SARS-CoV-2 nie powinny korzystać z miejsc publicznych, w tym przychodzić do sklepów.
  2. W przypadku stwierdzenia wyraźnych oznak choroby jak uporczywy kaszel, złe samopoczucie, trudności w oddychaniu , osoba nie powinna zostać wpuszczona na teren obiektu. Powinna zostać poinstruowana o jak najszybszym zgłoszeniu się do najbliższego oddziału zakaźnego, celem konsultacji z lekarzem, poprzez udanie się tam transportem własnym lub powiadomienie 999 albo 112.
  3. Zgłoszenie incydentu do kierownictwa obiektu co umożliwi obsłudze obiektu ustalenie obszaru, w którym poruszała się i przebywała osoba, przeprowadzenie rutynowego sprzątania, zgodnie z procedurami obiektu oraz zdezynfekowanie powierzchni dotykowych (klamki, poręcze, uchwyty itp.).

Całość wytycznych dotyczących funkcjonowania galerii handlowych znajdziecie -> TUTAJ.