Widal.plOgólneIzrael dopnie swego? Zaskakujące doniesienia żydowskiego dziennika

Izrael dopnie swego? Zaskakujące doniesienia żydowskiego dziennika

Izrael od dłuższego czasu naciska na Polskę o rekompensatę za utracone mienia Żydów po II wojnie światowej. W sprawę włączyły się też Stany Zjednoczone, które wywierają presję na podjęcie tego tematu w naszym kraju. Wczoraj pojawiły się zaskakujące doniesienia w tej sprawie.

Izraelski dziennik “Haaretz” donosi, że rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość sprzeciwia się próbom zablokowania spełnienia prośby USA o rekompensatę pieniężną ocalałym z Holokaustu za mienie skonfiskowane podczas II wojny światowej.

Izrael dopnie swego?

Polscy posłowie w czwartek wyrazili wstępną zgodę na projekt ustawy, która miałaby chronić Państwo Polskie przed wykonaniem prośby Stanów Zjednoczonych o rekompensatę za mienie żydowskie. Projekt ustawy to inicjatywa obywatelska, która ma na celu ochronę Polski przed potencjalnymi roszczeniami wynikającymi z amerykańskiej ustawy JUST Act z 2017 r. Izrael był mocno zadowolony z takiej uchwały.

Obywatelska ustawa w uzasadnieniu stwierdza, że ​​wymaganie od Polski odszkodowania byłoby „bezzasadne i rażąco niesprawiedliwe”, ponieważ państwo i jego obywatele padli ofiarą niemieckiej agresji podczas II wojny światowej i nigdy za nie otrzymywali odszkodowania. Izraelscy krytycy ustawy mają wątpliwości, czy Polska powinna obawiać się zwiększenia roszczeń odszkodowawczych, ponieważ amerykańska ustawa nie wyróżniła Polski i nie powiedziała, w jaki sposób należy egzekwować ten wymóg.

Ustawa znajduje się już w polskim sejmie

Ustawa przeszła pierwszy z trzech odczytów przy wsparciu koalicji rządowej Zjednoczonej Prawicy oraz prawodawców z partii Konfederacja, która mocno wspiera cały projekt. Pomimo poddania go pod głosowanie, PiS wcześniej ostro skrytykował ustawę, mówiąc, że jej inicjatorzy, związani ze środowiskiem narodowym, chcą podważyć partnerstwo Polski z USA.

Poseł PiS Arkadiusz Mularczyk powiedział w środę w parlamencie, że partia będzie pracować nad projektem ustawy tylko po to, by okazać szacunek inicjatywie obywatelskiej. Projekt ustawy zostanie teraz przekazany komisji parlamentarnej, która nie ma terminu zakończenia prac.

Wydaje się być pewne, że gdy projekt zostanie poddany głosowaniu to rządząca koalicja go odrzuci. Nie wiemy jednak czy to oznacza, że PiS zamierza w jakiś sposób zrekompensować Żydom utracone mienia, czy to po prostu gra polityczna wobec Konfederacji. Izrael za pewne w skupieniu czeka na rozwój sytuacji.