Krzysztof Penderecki jest jednym z najwybitniejszych kompozytorów muzycznych w naszym kraju. Wielu znawców muzyki stawia go obok Karola Szymanowskiego czy Fryderyka Chopina. Niestety dzisiejszego dnia dotarła do nas smutna wiadomość. Kompozytor zmarł nad ranem w Krakowie.
Krzysztof Penderecki miał 86 lat. Wiadomość o jego śmierci wywołała duże poruszenie wśród Polaków. Takich wybitnych postaci w historii Polski już nie żyje wiele.
Wieść o śmierci kompozytora wywołało duże poruszenie
Krzysztof Penderecki był ceniony przez wielu Polaków, także przez polityków. Wielu z nich postanowiło oddać mu hołd na wieść o jego śmierci, w tym minister kultury Piotr Gliński.
Polska kultura poniosła dziś wielką i niepowetowaną stratę. Po długiej chorobie odszedł Maestro Krzysztof Penderecki – najwybitniejszy polski kompozytor współczesny, którego muzyki słuchano od Japonii po Stany Zjednoczone. Czerpiąc z bogatego dziedzictwa polskiej kultury nadawał jej wymiar uniwersalny. Ciepły i dobry człowiek. Jego Bliskim składam serdeczne kondolencje.
– napisał na Twitterze minister.
Smutny niedzielny poranek z informacją Polskiego Radia o śmierci Krzysztofa Pendereckiego. Jeden z gigantów polskiej kultury, który dla mojego pokolenia był od zawsze i od zawsze budził podziw i fascynację. Cześć Jego Pamięci!
– oddał hołd polityk opozycji, Tomasz Siemoniak.
Dziś odszedł od nas Krzysztof Penderecki… Jeden z największych światowych kompozytorów i dyrygentów, Honorowy Obywatel Miasta Krakowa. Jego twórczość to zjawisko w historii muzyki, nie tylko polskiej, zupełnie wyjątkowe.
Wiemy, że Kraków był dla Niego miejscem szczególnym.
– podkreślił prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.
Krzysztof Penderecki był postacią wybitną
Krzysztof Penderecki urodził się 23 listopada 1933 w podkarpackiej Dębicy. Po raz pierwszy zdobył rozgłos w 1959 roku po premierowym wykonaniu utworów Strofy, Emanacje oraz Psalmy Dawida na festiwalu Warszawska Jesień. Powszechne uznanie przeniosła mu kompozycja Tren na orkiestrę smyczkową, poświęcona ofiarom ataku atomowego na Hiroszimę, oraz chóralne dzieło Pasja według św. Łukasza. Jego muzyka niejednokrotnie była wykorzystywana przez twórców filmowych. Utwory Pendereckiego znalazły się w takich filmach jak Egzorcysta Williama Friedkina, Lśnienie Stanleya Kubricka, Dzikość serca Davida Lyncha, Ludzkie dzieci Alfonso Cuaróna, Katyń Andrzeja Wajdy czy Wyspa tajemnic Martina Scorsese.
Penderecki otrzymał za swoją pracę szereg prestiżowych nagród, w tym dwukrotnie Prix Italia: w 1967 i 1968 roku, oraz czterokrotnie Nagrodę Grammy: w 1988, 1999 (dwie) i 2017 roku. Szereg uczelni wyższych w Europie i Stanach Zjednoczonych przyznało mu tytuł doctora honoris causa. Ponadto był kawalerem najwyższego polskie odznaczenia – Orderu Orła Białego. W 2012 został uznany przez prestiżowy dziennik “The Guardian” za najlepszego żyjącego kompozytora na świecie.
Podziel się:
Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj nas w Google News.