Widal.plPolitykaZmarł Henryk Wujec – zasłużony działacz opozycyjny

Zmarł Henryk Wujec – zasłużony działacz opozycyjny

Henryk Wujec zmarł w szpitalu w Warszawie. Walczył z ciężką chorobą, która doprowadziła do jego śmierci.

– W czerwcu jeszcze nie było tak źle. Bardzo chciał wziąć udział w wyborach i nawet zdrowie pozwoliło mu na to, by poszedł oddać głos w pierwszej turze wyborów prezydenckich – powiedział w rozmowie z Wirtualną Polską bliski znajomy Wujca.

Henryk Wujec nie żyje

Henryk Wujec to jeden z czołowych działaczy Solidarności. Zasiadał w polskim sejmie podczas X, I, II i III kadencji. Był wiceministrem rolnictwa, w latach 2010–2015 pełnił funkcję doradcy prezydenta RP ds. społecznych.

Latem 1976 zaangażował się w pomoc robotnikom z Ursusa represjonowanym za udział w wydarzeniom czerwca 1976. Następnie w latach 1976–1977 był współpracownikiem Komitetu Obrony Robotników, w maju 1977 uczestniczył w głodówce w kościele św. Marcina w Warszawie. Od 1977 do 1981 członkiem Komitetu Samoobrony Społecznej „KOR”. Za współpracę z tą organizacją w 1978 został zwolniony z pracy.

Od 1978 do 1981 był pracownikiem Zespołu Elektryki w Polskim Komitecie Normalizacji Miar i Jakości. Organizował i redagował podziemne czasopismo „Robotnik”, znalazł się wśród założycieli Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża. W 1980 wstąpił do Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, zasiadał we władzach krajowych i mazowieckich związku. Od 13 grudnia 1981 do września 1982 był internowany, następnie do 1984 i ponownie od czerwca do września 1986 więziony. Po zwolnieniu do 1989 pracował w Centralnym Ośrodku Badawczym Normalizacji.

W latach 1987–1988 był członkiem, a od 1988 do 1990 sekretarzem Komitetu Obywatelskiego przy przewodniczącym NSZZ „Solidarność” Lechu Wałęsie. W 1989 brał udział w obradach Okrągłego Stołu w zespole ds. pluralizmu związkowego.

Wujca pożegnali politycy

O śmierci Henryka Wujca poinformowała eurodeputowana KO, Janina Ochojska.

Zmarł Henio Wujec. Wspaniały przyjaciel, przedobry człowiek, szlachetny i uczciwy do bólu. Społecznik z powołania i przyjaciel organizacji pozarządowych. Niewielu pamięta, że był z wykształcenia fizykiem. Pełnił wiele funkcji politycznych i społecznych. Odpoczywaj w pokoju, Heniu

https://twitter.com/JaninaOchojska/status/1294520054818668544

Zmarł Henryk Wujec, wybitny opozycjonista wierny swoim ideałom. Był wyjątkowo skromny, otwarty i dobry. Będzie nam go bardzo brakowało w tych trudnych czasach. Demokratyczna Polska o nim nie zapomni

Zobacz również na WIDAL.PL

Donald Tusk skomentował podwyżki dla rządzących, uderzył ostro w opozycję?

Donald Tusk skomentował nadchodzące podwyżki dla rządzących. Były premier i przewodniczący Rady Europejskiej zaatakował także opozycję. Zaapelował o “ogarnięcie się”!

Wypadek autokaru na A1! Co tam się stało?

Wypadek autokaru na autostradzie A1! Dzisiaj rano o wydarzeniu drogowym poinformował młodszy aspirant Piotr Besarab z pomorskiej straży pożarnej.

Szybka reakcja szefa TVP Lublin. Co zrobiono z dziennikarzem, który rozrzucał śmieci?

Tomasz Zalewa zwolniony z TVP 3 Lublin! Taką decyzję podjął Ryszard Montusiewicz, redaktor naczelny i dyrektor oddziału TVP w Lublinie. Wszystko przez z pozoru niewinnego grzebanie w śmieciach.