Widal.plSpołeczeństwoZłe wieści dla kierowców! Drastyczne podwyżki cen paliw

Złe wieści dla kierowców! Drastyczne podwyżki cen paliw

Złe wieści dla kierowców. Ceny paliw idą w górę już od jakiegoś czasu. Jednak jak wynika z informacji przekazanych przez GUS w grudniu tankujący płacili 3 proc. więcej niż w listopadzie. Co więcej na Londyńskich giełdach a także na giełdach Nowym Jorku ropa naftowa systematycznie drożeje od wielu tygodni.

Ceny są tak wysokie jak na początku lutego 2020 roku, kiedy to na świecie jeszcze nie wiedziano o nadciągającej pandemii koronawirusa. Natomiast nasze rafinerie importują ropę naftową. W związku z czym jeżeli ceny rosną to równocześnie idą w górę krajowe ceny hurtowe. Dlatego też drożeje paliwo na stacjach benzynowych.

Złe wieści dla kierowców

Złe wieści dla kierowców. Jak wynika z informacji przekazanych przez firmę e-petrol.pl w ciągu najbliższego tygodnia za litr oleju napędowego będziemy płacić  4,48 – 4,59 zł. Natomiast pod koniec października litr ON kosztował niewiele więcej niż 4,25 zł.

Dwa miesiące temu za litr benzyny Pb98 płaciliśmy 4,71 zł, jednak według prognoz zapłacimy w granicach 4,82 – 4,93 zł. Za to Pb95 przewidywany jest wzrost z 4,37 do 4,52 -4,63 zł. Złe wieści mamy także dla kierowców jeżdżących na autogazie LPG. W pierwszej połowie października litr kosztował mniej niż 2 złote. Cena jednak systematycznie rośnie i według prognoz może kosztować 2,09 – 2.16 zł.

Nie tylko paliwa idą w górę

W Londynie baryłkę ropy brent kosztuje teraz 55 dolarów. Tak wysokiej ceny nie było na rynkach od lutego 2020 roku. Dziewięć miesięcy temu za baryłkę płacono mniej niż 20 dolarów!

Za to w Nowym Jorku amerykańska ropa WTI pod koniec kwietnia kosztowała niecałe 13 dolarów, natomiast dziś jest wyceniana na 51 dolarów. Za taki wzrost cen odpowiada pandemia oraz rozpoczęta na świecie akcją szczepień na COVID-19.

Jednak sytuacja nie jest najlepsza w innych strefach życia. Oprócz ropy naftowej drożeją też inne surowce. Największy wzrost cen widać na surowcach takich jak miedź, który znajduje zastosowanie w bardzo wielu branżach przemysłowych. Tona miedzi kosztuje ponad 8100 dolarów.

Co także na WIDAL.PL?

Powolne odmrożenie gospodarki? Co pójdzie na pierwszy rzut? Jest odpowiedź Jarosława Gowina

Powolne odmrożenie gospodarki? Drugi lockdown trwa już kilkanaście dni. Niektóre branże nie funkcjonują już od marca. Niektóre ledwie się otworzą i już muszą kolejny raz zamykać swoją działalność.

Szczepienia na koronawirsa dla seniorów tuż po grupie “0”. Kiedy to nastąpi?

Szczepienia na koronawirsa dla seniorów mają się odbyć tuż po grupie “0”. Już od jakiegoś czasu w Polsce dostępna jest szczepionka na Covid-19. Jednak jak narazie nie każdy może poddać się szczepieniu.

Edek z programu “Złomowisko PL” potrzebuje pomocy. Kolejny bohater programu przeżywa trudne chwile

Edek z programu “Złomowisko PL” potrzebuje pomocy. Kilka dni temu pojawiła się informacja o śmierci jednego z głównych bohaterów programu “Złomowisko PL” Marka Pawłowskiego.