Widal.plOgólneWpłynęło zawiadomienie do prokuratury w sprawie złamania zasad epidemii przez PiS

Wpłynęło zawiadomienie do prokuratury w sprawie złamania zasad epidemii przez PiS

Obchody katastrofy smoleńskiej wzbudziły bardzo wiele emocji przez niezastosowanie przez polityków PiS zasad epidemii, jakie sami wprowadzili. Teraz wiemy, że jeden z polityków opozycji złożył zawiadomienie do prokuratury w tej sprawie.

Obchody katastrofy smoleńskiej odbyły się pomimo obowiązujących obostrzeń związanych z szalejącą epidemią koronawirusa w Polsce. Internauci są oburzeni. W czasach gdy nie można w spokoju umyć auta, wyjść na spacer czy wejść do lasu zorganizowano skromną, ale liczną 10. rocznicą tej tragedii.

Obchody katastrofy smoleńskiej wywołały burzę w internecie

Zdjęcia z uroczystości obiegły szybko internet. Wielu komentujących zwracało uwagę, że na pogrzebach może przebywać do 5 ludzi, przez co nie wszyscy mogą pożegnać swoich bliskich. Natomiast w obchodach brało udział kilkudziesięciu ludzi. Mało tego, prawie nikt nie miał założonych ani rękawiczek, ani maseczek.

10. rocznica katastrofy smoleńskiej miała być mocno obchodzona, ale z uwagi na panującą pandemię uroczystości zostały zorganizowane mniej hucznie. Mimo to internauci zwracają uwagę na hipokryzję polityków, którzy zalecają siedzenie w domu czy odstęp 2-metrowy na ulicy nawet od swojej żony czy męża, a sami w grupie kilkudziesięciu osób organizują uroczystości państwowe.

Jest zawiadomienie do prokuratury

Przewodniczący Nowoczesnej i rzecznik sztabu kandydatki KO, Adam Szłapka postanowił sprawę zgłosić do prokuratury.

10 kwietnia br. na pl. Józefa Piłsudskiego w Warszawie kilkunastu polityków PiS spotkało się podczas uroczystości związanych z 10. rocznicą katastrofy smoleńskiej. Uczestnicy spotkania bez żadnych zabezpieczeń, w zwartej grupie przemieszczali się pieszo w centrum stolicy.

– zawarł w uzasadnieniu zawiadomienia poseł.

Działacz Koalicji Obywatelskie wprost wymienił polityków PiS, którzy jego zdaniem naruszyli prawo: prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, premiera Mateusza Morawieckiego, marszałek Sejmu Elżbietę Witek, wicepremiera, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina, europosła PiS Joachima Brudzińskiego oraz Antoniego Macierewicza.

Zdaniem Szłapki, politycy PiS naruszyli przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31 marca 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Według uzasadnienia posła oznacza to naruszenie art. 231 par. 1 Kodeksu karnego, który mi, że funkcjonariusz publiczny, który przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech.