Widal.plOgólneŚwietne wiadomości z Chin. Od maja będzie zakaz jedzenia psów i kotów!

Świetne wiadomości z Chin. Od maja będzie zakaz jedzenia psów i kotów!

Zakaz jedzenia psów i kotów jest jednym z niewielu pozytywnych następstw koronawirusa. Od wielu lat wielu aktywistów prozwierzęcych starało się do tego doprowadzić, ale wciąż władze chińskie nie chciały zaprzestać tego procederu. Jedzenie tych zwierząt domowych jest w kulturze tego azjatyckiego kraju od wielu lat.

Koronawirus w Chinach doprowadził teraz do zmiany myślenia niektórych Chińczyków. Uznano, że należy zakazać jedzenia tych zwierząt domowych.

Zakaz jedzenia psów i kotów od maja

W chińskim mieście Shenzen zacznie obowiązywać zakaz spożywania i handlu mięsem psów i kotów od maja. Miasto i prowincja Shenzen będzie bowiem pierwszym miejscem w całych Chinach, w którym takie prawo będzie funkcjonować na stałe. Niestety nadal w innych miastach będzie to możliwe.

Przepis wejdzie w życie dokładnie 1 maja. Jest to spowodowane koronawirusem, który według chińskich informacji miał swój początek na targu żywych zwierząt w Wuhan. Władze Shenzen wydało na ten temat oficjalne oświadczenie.

Psy i koty jako zwierzęta domowe nawiązały bliższe relacje z ludźmi niż wszystkie inne zwierzęta, a zakaz spożywania psów i kotów oraz innych zwierząt domowych jest powszechną praktyką w krajach rozwiniętych oraz w Hongkongu i na Tajwanie. Zakaz ten odpowiada również oczekiwaniom ludzi w rozwijającej się cywilizacji człowieka.

– argumentują swoją decyzję władze.

Parę lat zakazano już spożywania i sprzedaży mięsa innych dzikich zwierząt oraz żywych osobników. Za złamanie zakazu władz Shenzen będą dotkliwe kary finansowe.

Takie same decyzje podjęto wcześniej w Wietnamie

Władze Hanoi podjęły identyczną decyzję już w 2018 roku. Przepis jednak wejdzie dopiero na początku 2021.

 Ubój i wykorzystywanie mięsa z psów i kotów wywołało sprzeciwy wśród turystów i gości zagranicznych mieszkających w Hanoi

– tak argumentowały wtedy swoją decyzje władze tego wietnamskiego miasta.

Zdaniem aktywistów prozwierzęcych decyzje podjęte w Shenzen i Hanoi powinny zapoczątkować falę kolejnych miast, które wezmą z tych miast przykład. Szacuje się, że obecnie w samym Wietnamie aż 15% hodowli psów jest skoncentrowanych na hodowaniu psów do jedzenia. Liczby te są zatrważające.